Utorak, 23 Lipanj 2026

Župski portal

Utakmicama odigranim prošle subote u Školskoj sportskoj dvorani na Grudi počela je nova sezona  Županijske futsal lige u kojoj igraju dva župska kluba  Čibača i Plat.

Oba župska predstavnika su sezonu počela s pobjedama Plat 5:1 protiv Zmaja, a Čibača protiv Pridvorja 6:4.

MNK Plat je nastupio u sastavu; Maro Sambrailo, Ante Vidović, Miljenko Meštrović, Hristan Gaorgiev, Ante Alerić, Davor Mišić, Danijel Sentić, Antonio Milić, Ivo Matić, Mihael Glasnović, Josip Duper i Ivo Katić, predstavnici kluba; Dario Bijelić i Antun Katić.

Strijelci;  Hristan Gaorgiev, Mihael Glasnović, Antonio Milić, Ante Alerić, ag.

Za MNK Čibaču u prvom kolu su igrali; Marko Kriste, Božo Raguž, Mateo Kesovija, Kristijan Prkut, Marko Grgurević, Vidan Vidić, Domagoj Prkut, Ivan Radić, Gabriel Curić, Toni Soldić, Marin Kuna, Ante Bulum. Predstavnik kluba Miroslav Marić.

Strijelci; Marko Grgurević 3, Toni Soldić 2 i Božo Raguž.

Obiteljska škola Dubrovačke biskupije održat će se od  petka, 25. do nedjelje, 27. studenog 2022. godine u hotelima Valamar Lacroma (predavanja) i Valamar Argosy (smještaj) na Babinom Kuku u Dubrovniku. Svečano otvaranje škole bit će u petak u 20 sati.

Tema ovogodišnje, 13. po redu, obiteljske škole bit će: “Svjedočiti radost obiteljskog života”, a predavači će biti bračni par Diana i Marin Periš.

Obiteljsku školu organizira Vijeće za život i obitelj Dubrovačke biskupije. Zainteresirane obitelji, koje podmiruju trećinu troškova, mogu se prijaviti u dogovoru sa župnicima preko svojih župa.

Upravni odjel za zdravstvo, obitelj i branitelje Dubrovačko-neretvanske županije organizirao je edukativna predavanja za stručne suradnike i nastavnike osnovnih i srednjih škola na temu prevencije ovisnosti procjenjujući da je ta tematika od iznimne važnosti za zajednicu.

Edukativnom skupu uz više od 60 sudionika iz osnovnih i srednjih škola Dubrovačko-neretvanske županije nazočile su i pročelnica Upravnog odjela za poslove župana i Županijske skupštine Žaklina Marević i zamjenica pročelnice Upravnog odjela za obitelj, zdravstvo i branitelje dr.sc. Nina Skurić.

Pročelnica Marević naglasila je da je Dubrovačko-neretvanska županija, u skladu sa svojim proračunskim mogućnostima, pokrenula organiziranje i održavanje  edukacije o prevenciji ovisnosti djece i mladih adolescentske dobi za stručne suradnike i nastavnike u osnovnim i srednjim školama na području Županije.  Istaknula je kako se ovim edukativnim programom prvenstveno želi ukazati učiteljima i stručnim suradnicima na rane znakove postojanja problema podložnosti štetnom ponašanju kod djece i mladih, rizične čimbenike, načine prevencije upadanja u problem bilo koje ovisnosti te svladavanje mogućih štetnih posljedica.

Cilj zajedničkog djelovanja, preko Vijeća za prevenciju Dubrovačko-neretvanske županije, Upravnog odjela za zdravstvo, obitelj i branitelje te djelatnika u osnovnim i srednjim školama na području županije je doprinos zdravom odrastanju djece i mladih u zajednicama u kojima žive. Bilo je riječi o obitelji kao rizičnom čimbeniku ovisnosti, najčešćim vrstama ovisnosti i najraširenijim stimulansima, a pokušalo se odgovoriti i na pitanje ima li za ovisnosti lijeka.

Predavači su bili prof.prim.dr.sc. Katarina Dodig-Ćurković, psihijatra, subspecijalist dječje i adolescentne psihijatrije, pročelnica Zavoda za dječju i adolescentnu psihijatriju, KBC Osijek i dr. sc. Ivan Ćelić, specijalist psihijatrije – adiktolog, pročelnik Zavoda za dualne poremećaje Klinike za psihijatriju Vrapče.

Cilj je bio osnažiti stručne službe i nastavnike i profesore osnovnih i srednjih škola s područja Dubrovačko-neretvanske županije koji se u svom radu susreću s mladima s problemima ovisnosti. Ovaj su put predavači stavili poseban naglasak na ovisnosti o psihoaktivnim tvarima, ali i ukazali na povećanje drugih ovisnosti. To su prije svega ovisnost o pušenju, alkoholu i internetu odnosno društvenim mrežama.

-Ukazali smo na sve nižu dob djece što nas posebno dodatno zabrinjava, na nedostatak rada s djecom, njihovim roditeljima, ali i svima koji skrbe o mladima u bilo kojem sektoru. – istaknula je prof.prim dr.sc. Dodig Ćurković. Ona je iz iskustva prakse posebno govorila o problematici mladih i porastu konzumenata tzv. novih sintetskih psihoaktivnih tvari.

Radeći dugi niz godina s osobama s problemom ovisnosti, dr. Ćelić je istaknuo kako je važno kontinuirano pratiti trendove i razvoj vezano uz dostupnost droga čime se službe za liječenje ovisnosti treba educirati i kadrovski osnaživati kako bi adekvatno odgovorile na sve izazove na ovom vrlo zahtjevnom području.

-Umjesto dogmatskih pristupa koji su nerijetko isključivi, multidisciplinarnost i intersektorska suradnja daju bolje ishode u liječenju ovisnosti. Načelo smanjenja štete ne isključuje koncept oporavka niti obrnuto. Na primjeru suradnje Klinike za psihijatriju Vrapče i Zajednice Pape Ivana XXIII. prezentiran je primjer dobre kliničke prakse u kojem osobe s problemom ovisnosti nakon dijagnostičke obrade nastavljaju rehabilitacijsko-resocijalizacijski tretman u terapijskoj zajednici, a psihijatri putem telepsihijatrijske usluge osiguravaju praćenje po pitanju evaluacije uzimanja psihofarmaka. Gotovo sve terapijske zajednice koje djeluju na području Hrvatske sada su prihvatile taj model koji značajno povećava broj onih koji ostaju u programu te ga završe.

Predavači su među ostalim posebno apostrofirali nedostatak prevencije ovisničkih ponašanja među djecom.

Prof.prim.dr.sc. Katarina Dodig Ćurković najprije je govorila o obitelji kao rizičnom čimbeniku ovisnosti, kao i o ovisnostima među mladima: najčešće vrste ovisnosti.

Dr. sc. Ivan Ćelić, specijalist psihijatrije – adiktolog i pročelnik Zavoda za dualne poremećaje Klinike za psihijatriju Vrapče govorio je na temu: Marihuana i stimulansi – izazov današnjeg vremena te na kraju održao predavanje pod nazivom “Ima li za ovisnosti lijeka?”

U utakmici trećeg kola Županijske lige veterana Župa dubrovačka je upisala prvenstvenu pobjedu, župski veterani su na Taranteli slavili protiv Konavljanina. Utakmica je odlučena u drugom poluvremenu, Župu je u vodstvo doveo Ivo Tin Raguž u 59. minuti, a pobjedu je potvrdio Mato Brajković u 79.

VETERANI; ŽUPA DUBROVAČKA - KONAVLJANIN 2:0 (0:0)

ŽUPA DUBROVAČKA Matija Štrkalj, Roberto Bender, Ivica Lučić, Ivo Tin Raguž, Igor Žilić, Nikša Kisić, Vjeran Čović, Nikša Kalinić, Mladen Nikolić, Miljenko Meštrović, Mato Brajković, Dragan Palameta; Tomo Zorić, Ivo Đangradović, Miroslav Marić, Nikša Kulaš, Gustavo Linares, Mateo Delić, Davor Mišić. Voditelj Ile Katić.

Prema Zakonu o sigurnosti prometa na cestama, od 1. studenoga do 31. ožujka na motornom vozilu za vrijeme vožnje danju moraju biti upaljena dnevna ili kratka svjetla.

U slučaju nepoštivanja navedenih zakonskih odredbi, vozač će se kazniti novčanom kaznom od 300 kuna.
 
Policija također podsjeća da i vozači bicikala od prvog sumraka do potpunog svanuća (noću) te u slučaju smanjene vidljivosti, na biciklu moraju imati upaljeno jedno svjetlo bijele boje na prednjoj strani i jedno crveno svjetlo na stražnjoj strani bicikla.

Vozači mopeda i motocikala dužni su tijekom cijele godine danju imati upaljena kratka svjetla na vozilu.

Katolici diljem svijeta danas slave blagdan Svih svetih, dan na koji se slave svi sveci, kako oni već kanonizirani, tako i oni koji to još nisu. Na današnji blagdan i na sutrašnji Dušni dan prisjećamo se svih nama dragih ljudi koji više nisu s nama, njihove grobove uređujemo cvijećem i uz molitvu palimo svijeće. Toplo i sunčano blagdansko jutro veliki je broj vjernika iskoristio za obilazak i kićenje grobova.

Sjećamo se danas polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća na spomen obilježjima i svih branitelja i civilnih žrtava Domovinskog rata koji su svoje živote položili na oltar domovine.

U boćarskim dvoranama u Metkoviću i u Putnikoviću, odigrane su završnice prvenstva Županije za 2022. godinu u disciplinama parovi, bližanje i izbijanje u krug i precizno izbijanje. Prvaci Dubrovačko-Neretvanske županije za 2022. godinu postali su: Nikola Žeravica i Luko Ledinić (BK Rijeka) u parovima, Stijepo Memunić (BK Torcida Osojnik) u krugu i Stijepo Violić (BK Mokošica) u preciznom izbijanju. Na završnicama su nastupili najbolji boćari Županije, koji su se na završnice plasirali igrajući kvalifikacijske skupine. Pobjednici Županijskog prvenstva u pojedinačnim disciplinama izborili su plasman na završnice prvenstva Hrvatske, koje će se ove godine održati u 12. mjesecu u Zagrebu.

Plasmani na završnicama prvenstva Županije:

Parovi:

1.    Nikola Žeravica, Luko Ledinić (Rijeka)
2.    Luko Kelez, Mario Raguž (Postranje)
3.    Đuro Brčić, Antun Raić (Komolac Ombla)
4.    Ivo Trković, Marko Trković (Slaven)

Bližanje i izbijanje u krug:

1.    Stijepo Memunić (Torcida Osojnik)
2.    Jozo Maslać (Sokol)
3.    Luko Kelez (Postranje)
4.    Ivica Antunović (Slaven)

Precizno izbijanje:

1.    Stijepo Violić (Mokošica)
2.    Branimir Mastilica (Gornja Vrućica)
3.    Jako Đurković (Slaven)
4.    Luko Kelez (Postranje)

Predstavnici Dubrovačko-neretvanske županije danas su, u prigodi obilježavanja blagdana Svih svetih i Dušnog dana, kod Spomen križa na groblju Boninovo položili vijenac za sve poginule branitelje i stradale civile u Domovinskom ratu.

Vijence su položili i zapalili svijeće predstavnici Grada Dubrovnika, Ministarstva obrane, Ministarstva unutarnjih poslova, Oružanih snaga Republike Hrvatske te Ministarstva hrvatskih branitelja, kao i udruga proisteklih iz Domovinskog rata. Molitvu za sve pokojne je predvodio don Marijan Slukan.

Vijenci su položeni i na Domobranskom groblju u Gospinom polju. Prigodnu molitvu predvodio je upravitelj svetišta Gospe od Milosrđa fra Miljenko Vrabec.

Sveta misa, koju će predvoditi katedralni župnik don Marin Lučić, za sve poginule branitelje i stradale civile u Domovinskom ratu, bit će služena u srijedu, 2. studenog u 18 sati u katedrali Gospe Velike u Dubrovniku.

Učenici Područne škole Postranje posjetili su Općinu Župu dubrovačku sa ciljem upoznavanje s radom općine kao i pravima i odgovornostima načelnika.

Učenike je primio općinski načelnik Silvio Nardelli, pročelnik Jure Marić i  voditeljica odsjeka za društvene djelatnosti i kulturu Katarina Barović.

Nakon što ih je načelnik upoznao sa svojim radnim obvezama i odgovornostima, upoznao ih je i sa radom Općinskog vijeća, o tekućim projektima koji su bitni za razvoj i napredak cijele Općine te o ulozi svakog pojedinca u zajednici.

Učenici su davali prijedloge za poboljšanje života u mjestu u kojem žive te postavljali zanimljiva pitanja na koja su načelnik i pročelnik strpljivo odgovarali. (o knjižnici, o staračkom domu, češćim autobusnim linijama kroz njihovo mjesto, o izgradnji dvorane i igrališta, ležećim policajcima, stanovima, trgovini…).

Susret je završio sa čašćenjem, zajedničkim fotografiranjem te sa željom da se tradicija posjeta učenika nastavi u narednim godinama.  Načelnik Općine Župa dubrovačka svim je učenicima zaželio sreću u daljnjem školovanju, mnogo strpljenja u učenju i usvajanju znanja objasnivši kako to određuje njihovu budućnost.

Stari i manje stari gramofoni, kazetofoni, magnetofon, walkmani i drugi stariji uređaje za reprodukciju glazbe proteklog su vikenda u Galeriji Otok u Lazaretima brojne posjetitelju podsjetili kako su se u ne tako davnoj prošlosti slušali hitovi omiljenih nam izvođača.
 
Izložbu „Kako smo slušali glazbu" organizirala je Udruga DU33/45 osnovana  s ciljem promoviranja kulture slušanja gramofonskih ploča u suradnji s Art radionicom Lazareti, pratio je sajam gramofonskih ploča, CD-a i audio kaseta, a za glazbenu podlogu pobrinuli su se članovi Udruge.

  • Tutto bene