Župski portal
U dvorani sv. Ivana Pavla II. predstavljene knjige nakladnika Župe Uznesenja BDM iz Nevesinja (FOTO)
Tri knjige nakladnika Župe Uznesenja BDM iz Nevesinja predstavljene su u četvrtak, 10. studenog, u dvorani sv. Ivana Pavla II. u Dubrovniku. Riječ je o knjigama Antona Šarca “Katolička Crkva u Fočanskom i Čajničkom kraju“ i “I rod vaš da ostane” te knjizi u suautorstvu Antona Šarca i Ante Luburića “Katolička crkva u Nevesinju i Gornjoj Hercegovini”. Knjige su nastale na temelju sačuvanih arhivskih dokumenata Trebinjsko-mrkanske biskupije te spomenutih župa.
Knjige su predstavili biskupski vikar za Trebinjsko-mrkansku biskupiju i katedralni župnik u Trebinju don Ante Luburić, hrvatski konzul u Mostaru Marko Babić, akademik Radoslav Tomić, autor Anton Šarac i predsjednica dubrovačkog ogranka Matice Hrvatske Slavica Stojan.
Profesorica Stojan u uvodnom obraćanju je kazala kako je istočna Hercegovina, kraj, najbliže dubrovačko susjedstvo, da je to “naše zaleđe s kojim smo u stalnom i trajnom dodiru”, da je to područje u kojem žive i Hrvati katolici što se često zaboravlja i da to “u većini slučajeva zanemarujemo, premalo spominjemo i ponašamo se kao da tog svijeta uopće nema u našoj neposrednoj blizini”. „Oni žive tamo jer je to njihova višestoljetna postojbina. Žive tamo jer usprkos nesklonim im okolnostima ne žele napustiti svoja ognjišta. Mi okrećemo glavu od te zbiljske činjenice ušuškani svojim obiljem, turističkim blagodatima kojima smo o obasuti, često i obiješću, koji ne ostavljaju mjesta ni poniznosti ni skromnosti kao kršćani. Nedostaju nam temeljne duhovne, pa i umne sposobnosti, da dođemo među njih, među svoj narod, da upoznamo kako oni žive, kako stvaraju, kako grade, kako trpe i kako mole. Mogli bismo štošta naučiti. Neznanje i sebičnost često su u tandemu“, kazala je Stojan potičući na bolje razumijevanje ljudi koji tamo žive i pružajanje podrške, a ne da se osjećaju zanemareni od svog vlastitog naroda. I zato je ignoriranje Hrvata u istočnoj Hercegovini naš grijeh, poručila je te podsjetila kako je Dubrovačka Republika uvijek vodila računa o tom prostoru ne samo iz koristoljublja nego zato što je to tada bio neiscrpan prostor demografske obnove, na što se danas ne može računati ali se može pomoći da se održi ono malo što je ostalo.
Biskupski vikar Luburić, donedavni župnik u Nevesinju, kazao je kako sve tri knjige koje se predstavljaju prikazuju gotovo nepoznatu zemlju – Gornju Hercegovinu. Zahvalio je u svojstvu izdavača svima koji su omogućili objavljivanje knjiga kao i svima koji su organizirali predstavljanje u Dubrovniku. Spomenuo je neke zanimljivosti vezane uz Gornje Podrinje poput toga da u Foči postoji katoličko groblje za koje gotovo nitko ne zna, a postojala je i katedrala koje više nema. Zahvalio je i Božu Vodopiji, autoru dokumentarnog filma „Hrvati iza Dejtonske crte“ koji prikazuje taj kraj i život Hrvata u njemu. „Publikacija ovih knjiga kao i čitav rad Crkve na prostoru Gornje Hercegovine znak su ispružene ruke za mirom, slogom i rastom u prvom redu u boljem i većem uzajamnom upoznavanju i poštovanju te ujedno, uzdignutih ruku, molitva Bogu, Ocu nebeskom, za njegov blagoslov bez kojeg je čovjek bez ičega“, zaključio je Luburić.
Konzul Babić, pisac predgovora jedne od knjiga, kazao je kako ovo nisu knjige autora Šarca nego knjige našeg kolektivnog sjećanja. One popunjavaju povijesnu i kulturološku prazninu. U krajevima o kojima autor piše ljudi su se borili protiv povijesnih fantoma, udesa, koji ih je često vezao uz religiju. Istaknuo je kako je život jak bez obzira na sve poteškoće. „Čitajte ove knjige da biste znali što je bilo i da biste osjećali ovu zemlju“, poručio je Babić.
Akademik Tomić govorio je, na temelju popisa umjetnina u knjizi „Hrvatska moderna umjetnost u Humu i Zahumlju“ autora Stanka Špoljarića, o umjetninama koje se čuvaju na tom području i koje su, priznao je, i njega samoga iznenadile količinom i kvalitetom. Skrenuo je pozornost kako brojne hrvatske crkve nabavljaju umjetnine koje se kupuju od slabo poznatih autora i sumnjive kvalitete. Ovdje su župnici naručivali umjetnine od uglednih hrvatskih umjetnika i to je pravi putokaz kako Crkva treba djelovati na tom području, jer te umjetnine imaju trajnu vrijednost. Akademik je također govorio o odnosu Crkve i umjetnosti kroz povijest.
Autor knjiga Šarac je govorio o podneblju koje je obradio u knjigama, prostranoj župi koja se desetljećima nalazila nekako “na marginama svih naših nacionalnih i vjerskih zbivanja”, području o kojem se nije vodila posebna briga, koji “nije urezan u svijest naših ljudi”, ali je opstao. Povijest na tim prostorima bila je osobito nemilosrdna prema hrvatskom narodu, Katoličkoj Crkvi i njezinim članovima, taj kraj desne strane rijeke Drine bio je na liniji međucivilizacijskih razdvajanja. Spomenuo je i kako je Napredak u mjestima na tim prostorima imao svoje podružnice, a u nekim i Matica Hrvatska i druge institucije. Istaknuo je i važnu ulogu Dubrovčana i dubrovačkih kolonija zahvaljujući kojima je u Gornjem Podrinju u gotovo nemogućim uvjetima 16., 17., ali i početka 18. stoljeća, bila živa autohtona katolička zajednica. Njezini tragovi su i danas živi u nazivima, a u muzeju u Foči se čuva zvono koje su Dubrovčani osigurali za tamošnju Gospinu crkvu 1637. godine. Danas u Gornjoj Hercegovini živi stotinjak katolika koji „predstavljaju žive svjedoke jednoga zaboravljenog i neopravdano zanemarenog poglavlja naše povijesti i kao takvi zaslužuju istinsko priznanje i stalan spomen“, ustvrdio je autor Šarac.
Predstavljanje u Dubrovniku organizirali su Ogranak Matice Hrvatske u Dubrovniku i Hrvatsko kulturno društvo Napredak Dubrovnik. Predsjednik dubrovačkog Napretka Ivan Maslać je na početku sve pozdravio, a predsjednica dubrovačkog ogranka Matice Hrvatske Stojan je moderirala cijeli događaj. Predstavljanju je bio nazočan i dubrovački biskup mons. Roko Glasnović.
Trebinjsko-mrkanska biskupija ove godine proslavlja 1000. godina godina od prvog poznatog pisanog spomena Trebinjske biskupije i njezin u cijelosti sačuvan arhiv nezaobilazan je za stjecanje prave i temeljite slike o životu Crkve, o ljudima i događajima toga prostora. Kanonsko utemeljenje župe Nevesinje bilo je 1899. godine i knjige donose brojne dokumente o osnutku župe, ali i njezinih filijala u mjestima Čajniče, Foča, Ulog, Morine, Gacko. Samo u Morinama koje su bile pasišta za stotinjak tisuća grla imalo je posjede četrdesetak hrvatskih obitelji još od 15. stoljeća. U tom planinskom kraju bila je crkvica sv. Ilije u kojoj se uvijek svečano proslavljao spomendan tog proroka. Crkva je obnovljena, pa se tradicija nastavlja, ali kuće, torovi, gustijerne i groblja Hrvata katolika sad su samo arheološki ostaci.
Centar za poduzetništvo održao seriju besplatnih predavanja na temu Izvori financiranja za poduzetnike
Centar za poduzetništvo u suradnji s Dubrovačko-neretvanskom županijom, HAMAG BICRO-om, HBOR-om i Regionalnom razvojnom agencijom DUNEA održao je seriju besplatnih predavanja na temu Izvori financiranja za poduzetnike.
Predavanja su održana na području Dubrovačko-neretvanske županije – u Pločama, Putnikovićima te u Dubrovniku. Predavanje organizirano u Dubrovniku održano je u sklopu aktivnosti projekta BOND 2 i uz potporu Razvojne agencije DURA.
Na predavanjima su predstavnici navedenih institucija prezentirali javne pozive Dubrovačko-neretvanske županije, potporne mjere Hrvatske agencije za malo gospodarstvo inovacije i investicije i kreditne programe Hrvatske banke za obnovu i razvoj s naglaskom na poljoprivredu i ruralni razvoj.
Predmetna predavanja organizirana su s ciljem poticanja pozitivne poduzetničke klime na području županije, a Centar za poduzetništvo stoji na raspolaganju poduzetnicima vezano za prijavu na predstavljene izvore financiranja.
Društvo Dubrovčana i prijatelja dubrovačke starine organiziralo druženje Dubrovčana i prijatelja Grada u Zagrebu
Veliki broj Dubrovčana i prijatelja Dubrovnika okupio se sinoć u Zagrebu na druženju koje je organiziralo Društvo Dubrovčana i prijatelja dubrovačke starine u Zagrebu. Glavni povod susreta bila je revitalizacija Društva Dubrovčana u Zagrebu te aktivnosti kojima će se Društvo baviti u narednom razdoblju posebice vezano uz sastanke i druženja članova, Festu sv. Vlaha te ponovno organiziranje “Noći Dubrovčana u Zagrebu”.
Okupljene je u ime predsjednika Društva Luka Hilje pozdravila potpredsjednica Nikolina Klaić koja je istaknula važnost Društva koje postoji još od 1968. godine, a od 1969. godine izdaje časopis Dubrovački horizonti. Klaić se zahvalila svima koji su doprinijeli da se ovo druženje upriliči, a posebice članovima Upravnog odbora Društva Maru Mihočeviću, Đuru Luburi, Andriji Jarku, Ivani Bakiji i Diani Matić.
https://zupcica.com/index.php/figurin/zabava-i-nocni-zivot/itemlist/user/843-zupskiportal?start=5540#sigProId46c0a539f9
Martinje – Policija će tijekom cijelog vikenda pojačano nadzirati prometne prekršaje
Tijekom ovog vikenda, odnosno od večeras, 11. do ponedjeljka 14. studenoga, povodom narodnog običaja krštenja mošta „Martinja“ i očekivano povećanog broja sudionika u cestovnom prometu koji su konzumirali alkoholna pića, policijski službenici prometne policije će svoje aktivnosti dodatno usmjeriti na sprečavanje i sankcioniranje vožnje pod utjecajem alkohola.
U provođenje pojačanog nadzora uključen je maksimalno raspoloživ broj policijskih službenika kao i svi raspoloživi uređaji i oprema koja se koristi u nadzoru i kontroli prometa.
Nadzor vozača obavljat će se na lokacijama koje su se pokazale najugroženijim u pogledu prometnih prekršaja i prometnih nesreća zbog vožnje pod utjecajem alkohola. Pored vožnje pod utjecajem alkohola, sankcionirati će se i svi drugi uočeni prekršaji regulirani Zakonom o sigurnosti prometa na cestama, a posebno prekoračenje dopuštene brzine kretanja, nezakonita uporaba mobitela, nekorištenje sigurnosnog pojasa i nepropisno pretjecanje.
U prvih deset mjeseci ove godine na prometnicama Policijske uprave dubrovačko-neretvanske dogodile su se 623 prometne nesreće od kojih je njih 80 bilo zbog vožnje pod utjecajem alkohola. U tim nesrećama ozlijeđena je 31 osoba, od kojih njih 11 teško.
U okviru manifestacije Mjeseca hrvatske knjige Marijana Perinić predstavila novi roman „Raskrižje“
U okviru manifestacije Mjeseca hrvatske knjige, u četvrtak, 10. studenoga u čitaonici Narodne knjižnice Grad, Marijana Perinić, spisateljica, stand up komičarka i voditeljica predstavila je svoj novi roman “Raskrižje”. Autorica je dubrovačkoj publici poznata po gostovanju u Dubrovačkim knjižnicama još 2017. godine kada je u okviru Noći knjige predstavila svoj tadašnji roman “Jesi online?” zajedno s imitatorom Mišom Sorićem. Svoje spisateljsko putovanje započela je 2010.godine kada je objavila zbirku kratkih priča sa stand-up comedy nastupa “Gore ne može” potom romane “Šaka suza, vrića smija”, “Jesi online” i “Raskrižje” o kojem su posjetitelji imali prilike čuti na predstavljanju.
Perinić je kroz djeliće vlastitih životnih situacija ispričala povod za nastankom novog, ali i ostalih romana koje je objavljivala u posljednjih dvanaest godina, a “Raskrižje” je započela pisati u prvim naletima korona krize koja je zadesila cijeli svijet u veljači 2020. godine.
-Kako bi bilo da ja za korizmu ove godine punih četrdeset dana svaki dan pišem novi roman? Sjećate se vi točno tog 25.2. kada je krenula korizma, šta je došlo u našu Hrvatsku, zajedno s korizmom? Teta korona i teta korizma, ruku pod ruku su došle u našu Hrvatsku i bome su se itekako pobrinule da me zatvore na taj osmi kat, a da vam ne kažem da su mi sve gaže u jedan dan otkazane. Sve. Prvi put se javio taj egzistencijalni strah, sram, četrdeset i nešto godina, nemaš kune. Pa korona, potres, to se sve događa u to vrijeme da sam ja kompletni svoj fokus stavila na taj roman. Pisanje mi neće nitko oduzeti, možeš mi oduzeti javne nastupe, možeš mi oduzeti što god hoćeš, pisanje u moja četiri zida mi neće nitko oduzeti. Nisam pisala 15 minuta dnevno, pisala sam osam do deset sati dnevno. - kazala je Perinić.
Roman je, kako kaže, napisala u mjesec i pol točno u tijeku potresa koji su tada pogađali Zagreb i okolicu, a knjiga ju je “spasila” da prebrodi nedaće koje su svih u tom trenutku pogađale. Glavna protagonistica je Kristina, prevoditeljica koja se nalazi u taksiju i kreće na poslovni put u Pariz, međutim upadne u gradsku gužvu i nađe se u dilemi kojim putem ići - lijevo ili desno da bi stigla na let.
-Dva su romana u jednom, dva su scenarija, što bi bilo kad bi bilo? Ona (protagonistica) sa svojom dosta benignom odlukom, bitno mijenja svoj život, ali i utječe na živote svojih bližnjih i daljnjih. U knjizi tematiziramo ono vječno pitanje “što bi bilo kad bi bilo?” Što bi bilo da sam ja danas krenula za Dubrovnik deset minuta kasnije? Tko zna, možda sam nešto izbjegla, možda se upravo događa nešto kako treba, ne znamo. Tematiziram slobodnu volju i s druge strane sudbinu, na jako jedan suptilan način da stalno čitate “lijevo” i “desno”. - zaključila je Perinić.
Potpisani ugovori za ugostiteljske kućice ovogodišnjeg Dubrovačkog zimskog festivala, donosimo tko su zakupci
Dubrovačka baština d.o.o. potpisala je Ugovore sa zakupcima ugostiteljskih kućica u okviru manifestacije Dubrovački zimski festival 2022. Kućice su dodijeljene ponuditeljima koji su se javili na Javni natječaj, a visina ponude je određivala poredak za odabrane lokacije uz potpunu i ispravnu dokumentaciju navedenu u Natječaju. Lokacije koje su i ove godine ponuđene su Stradun, Gundulićeva poljana, Pile (Brsalje), Uvala Lapad, Gruž i Mokošica. Ponude su stigle za sve lokacije osim za Lapad i Gruž.
Ponuditelji koji su ispunili sve uvjete iz Natječaja i kojima su dodijeljene u najam ugostiteljske kućice su:
- Lokacija Stradun - PREKALA u.o., GOOD LIFE SERVICES j.d.o.o., MAGNANIMUS j.d.o.o., NEVERIN d.o.o, OKUSI SLAVONIJE j.d.o.o, DUBROVNIK PREMIUM d.o.o., LITHOS d.o.o, GIL'S d.o.o, PROPRIE d.o.o i EXETER d.o.o
- Lokacija Gundulićeva poljana - VAM u.o., GULOSO d.o.o, ANA j.d.o.o i PRIJEVOZI VUKASOVIĆ j.d.o.o
- Lokacija Pile (Brsalje) - ŽUPAHO d.o.o, LOKALNO j.d.o.o., DEFT PROJECT d.o.o. i STOPOVER j.d.o.o
- Lokacija Mokošica - UDRUGA MLADIH SV. IVAN PAVAO II
Postavljanje kućica u okviru manifestacije Dubrovački zimski festival planirane su na datum 21. studeni 2022. na gore navedene lokacije, dok će se djelatnost obavljati od dana otvaranja Dubrovačkog zimskog festivala 26. studenog 2022. do 06. siječnja 2023.
Županijska Futsal Liga - 2.kolo; U župskom derbiju Čibača bolja od Plata
Drugo kolo Županijske futsal lige donijelo je susret župskih ekipa MNK Čibača i MNK Plat. Plaćani su bolje ušli u susret i poveli golom Ante Alerić, ali Čibačani hattrickom Marka Grgurevića i golom Boža Raguža dolaze do preokreta i pobjede.
MNK Čibača - MNK Plat 4:1 (3:1)
MNK Čibača; Marko Kriste, Božo Raguž, Luka Curić, Josip Vidić, Marko Grgurević, Božo Menalo, Vidan Vidić, Josip Raguž, Ante Bulum. Predstavnik kluba Miroslav Marić.
MNK Plat ; Maro Sambrailo, Ante Vidović, Hristan Gaorgiev, Antun Antonio Milić, Ante Alerić, Josip Duper, Ivan Petrušić, Mihael Glasnović, Ivo Katić, Marko Maslać, Jasmin Salihović, Davor Mišić, predstavnici kluba; Dario Bijelić i Antun Katić.
Dubrovnik Jazz Outbreak Festival se vraća u Lazarete nakon trogodišnje pauze
Dubrovnik Jazz Outbreak Festival se nakon trogodišnje pauze napokon vraća u Lazarete – kreativnu četvrt Dubrovnika!
Vrhunski hrvatski jazz glazbenici će od 11. do 13. studenog 2022. dubrovačkoj publici predstaviti svoje najnovije autorske albume, uz bogati popratni program. Festival organizira Dubrovačka baština d.o.o., uz potporu TZ grada Dubrovnika.
Dubrovnik Jazz Outbreak 2022 Festival započet će otvorenjem izložbe Davora Hrvoja „Portreti jazz glazbenika“. Prvi koncert festivala odsvirat će dubrovački pijanist sa zagrebačkom adresom, Petar Ćulibrk. Predstavit će svoj solo prvijenac „Old School“ (Intek Music, 2022.). Istu večer nastupit će i kontrabasist Zvonimir Šestak sa svojim Groove Assembly bendom. Izvest će skladbe sa svog prvog autorskog albuma „In ThePocket“ (Croatia Records, 2021.), za koji je osvojio nagradu „Porin“ za najbolji album jazz glazbe u 2022. godini.
Program drugog dana festivala, 12. studenog, počinje već ujutro i to majstorskom radionicom „Bas i bubnjevi u jazz i modernoj improviziranoj glazbi“ kontrabasiste Zvonimira Šestaka i bubnjara Janka Novoselića. Radionica je otvorena za sve posjetitelje. Na početku večernjeg programa Melanija Pović Jagarinec i gosti predstavit će autobiografiju slavnog jazz glazbenika Charlesa Mingusa „Gore nego psetu“ (Ex libris, 2022.). Centralni događaj večeri bit će koncertna promocija najnovijeg autorskog albuma „Prije dana“ (AquariusRecords, 2022.) renomiranog saksofoniste Mira Kadoića, veterana hrvatske jazz scene. Ostatak večeri rezerviran je za jamsession, otvoren za sve.
Posljednju festivalsku večer (13. studenog) otvara promocija knjige Davora Hrvoja „Zamrznuta glazba“ (Ex libris, 2022.) koja se bavi jazz glazbom u književnosti. Festival zatvaramo koncertnom promocijom posljednjeg autorskog albuma „Trio, Duo, Solo“ (Sipa Music, Menart, 2021.) jednog od najprepoznatljivijih hrvatskih jazz gitarista Darka Jurkovića Charlija.
Ulaznice će se moći nabaviti u Lazaretima, od 8. studenog nadalje po cijeni od 50 kn za dnevne ulaznice odnosno 120 kn za trodnevne ulaznice.
PROGRAM
petak, 11. studenog
19:00 Svečano otvorenje festivala i otvorenje izložbe Davora Hrvoja „Portreti jazz glazbenika“
19:30 Petar Ćulibrk
Koncertna promocija albuma „Old School“
21:00 Zvonimir Šestak Groove Assembly
Koncertna promocija albuma „In ThePocket“
subota, 12. studenog
11:00 – 13:00 Bas i bubnjevi u jazz i modernoj improviziranoj glazbi
Masterclass Zvonimira Šestaka i Janka Novoselića
19:30 Predstavljanje autobiografije Charlesa Mingusa “Gore nego psetu”
21:00 Miro Kadoić kvartet
Koncertna promocija albuma „Prije dana“
JamSession
nedjelja, 13. studenog
19:30 Promocija knjige „Zamrznuta glazba“ Davora Hrvoja
21:00 Darko Jurković Charlie trio
Koncertna promocija albuma „Trio, Duo, Solo“
Katolička malonogometna liga Dubrovačke biskupije; Župske ekipe pobjedama otvorile ovogodišnje natjecanje
Započela je Katolička malonogometna liga Dubrovačke biskupije, utakmice se odigravaju u dvorani Učeničkog doma “Paola di Rosa” na Ilijnoj glavici u Dubrovniku.
S područja dekanata Dubrovnik 1 i Dubrovnik 2 prijavljeno je trinaest ekipa među kojima i ekipe Sv. Ilar Mlini te Sv. Marija Magdalena Mandaljena. Župske ekipe su bile uspješne u prvom kolu Sv. Ilar je pobijedio ekipu Sv. Andrija Pile 1, Sv. Marija Magdalena uvjerljivo slavilo protiv Sv. Mihajlo Lapad 1.
REZULTAT 1. KOLA:
Sv. Andrija Pile 1 - Sv. Ilar Mlini 1:2
Sv. Mihajlo Lapad 2 - Frama Rožat 3:6
Sv. Andrija Pile 2 - Velika Gospa Katedrala 5:7
Sv. Marija Magdalena Mandaljena - Sv. Mihajlo Lapad 1 10:3
Sv. Križ Gruž 1 - Sv. Obitelj Nova Mokošica 2:4
Sv. Križ Gruž 2 - Sv. Mihajlo Lapad 3 1:4
Ekipa sv. Petra Boninovo je bila slobodna.
Zbog radova na sanaciji i proširenju ulice Put sv. Luke privremeno se zatvara dio ulice
Zbog već najavljenih radova na sanaciji i proširenju ulice Put sv. Luke,u ponedjeljak, 14.11.2022, privremeno će se za promet zatvoriti dionici od križanja s ulicom Put dr. Ante Starčevića do kućnog broja 16, u dužini od oko 50 m. Promet navedenom dionicom pustiti će se odmah po polaganju potrebnih instalacija i pripreme za asfaltiranje nakon čega će se zatvarati druga dionica o čemu će stanovnici biti pravovremeno informirani - poručuju iz Općine.
