Utorak, 23 Lipanj 2026

Župski portal

Zbog radova na vodoopskrbnoj mreži 24. listopada u periodu od 8.30 do 11.00 sati bez vode će biti dio Puta dr. Ante Starčevića u Čibači - od kućnog broja 192 do broja 251 - poručuju iz Vodovoda Dubrovnik.

Nakon osvojene titule Državnog prvaka na brdskim stazama vozači AK Župa dubrovačka ovog su vikenda vozili disciplinu Autoslalom  na 19 i 20.. izdanju Nagrade Ragusa Racinga koja se nakon nekoliko godina vratila na stazu Mirinovo, uz Rijeku dubrovačku.

Vožene su dvije utrke, peti i šesti autoslalom ovogodišnjeg Prvenstva Hrvatske, i na obje utrke župski vozači su se popeli na pobjedničko postolje u generalnom poretku.

Vozeći  Zastavu 750 - zeleno-bijelog "Fića" kojim je  Kmetović vozio brdsko prvenstvo, Marijo Barović je jučer bio  drugi u generalnom poretku, a Deni Kmetović treći. Najbolji je bio Nenad Damarija (Autobianchi A112 - 1.4) iz AK Pula - Rovinj.

U današnjem šestom autoslalomu Marijo Barović se popeo na pobjedničko postolje. Bez greške (penalizacije) je odvozio dvije od tri današnje vožnje što mu je donijelo prednost ispred Nenada Damarije. Deni Kmetović je ponovno bio treći.

U svojoj klasi 7  Barović i Kmetović su bili prvi i drugi u obje utrke, dok je treći župski vozač Ante Kriste (Peugeot 106) bio u subotu osmi, a danas četvrti u klasi 1.

U drugom tjednu obilježavanja manifestacije Mjeseca hrvatske knjige (17. listopada - 15. studenoga) Dubrovačke knjižnice će ugostiti pripovjedačicu narodnih bajki, Jasnu Held. Događanje će se održati u ponedjeljak, 24. listopada s početkom u 18 sati u Ogranku Lapad (Atlant centar, I. kat). Od 1994. godine Jasna Held nastupa kao profesionalna pripovjedačica bajki i priča te lutkarica.

U utorak, 25. listopada u 15 sati u Ogranku Lapad voditeljica Renata Zlatković održat će radionicu o  Aspergerovom sindromu za učenike OŠ Mokošica, a na isti dan u 17 sati u prizemlju Narodne knjižnice Grad, Odjel za djecu i mlade organizira radionicu “Bajkom oko svijeta” gdje će sudionici  posjetiti dvije regije - Istru i Gorski kotar. Nakon bajki "Kraljeva kći" i "Od Jaganjaca postali momci", upoznat će sa navedenim regijama,  a potom slijedi kreativni dio - izrada likova iz bajke. Radionica je namijenjena uzrastu od 6 do 12 godina. Prijave se vrše na Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite. i na Messenger Odjela za djecu i mlade.

U srijedu, 26. listopada s početkom u 16:30 u prizemlju Narodne knjižnice Grad održat će se druga radionica “Emocionalno opismenjavanje za djecu i mlade” za učenike osmih razreda, a čija je voditeljica Kristina Rožić, a u 17 sati počinje radionica Forum mladih Grada Dubrovnika: O čemu sve pišemo koja će se održati u Čitaonici Narodne knjižnice Grad (Saloča od zrcala). Čitateljski klub Dubrovačkih knjižnica održat će se također u srijedu, 26. listopada s početkom u 18 sati u Znanstvenoj knjižnici Dubrovnik (III.kat).

 U četvrtak, 27. listopada s početkom u 18 sati u Čitaonici Narodne knjižnice Grad (Saloča od zrcala) održat će se predstavljanje monografije “Anton Perko, mornar, dvorjan, slikar”. Na predstavljanju sudjeluju autori Peter Zimmermann i Sanja Žaja Vrbica uz pratnju glazbenica iz slikarevog rodnog kraja Vranskoga: Urška Križnik Zupan, Alenka Bogataj i Lucija Bogataj.

Za kraj drugog tjedna, u petak, 28. listopada Dubrovačke knjižnice organiziraju drugu radionicu “Bajkom kroz mjesec knjige”  za djecu od 5 do 9 godina u Ogranku Mokošica u 17 sati, a s početkom u  19 sati u Čitaonici Narodne knjižnice Grad održat će se predstavljanje knjige “Adelheid” mladog dubrovačkog  autora, Davidea Criscuoloa. Uz autora, na predstavljanju će sudjelovati Matilda Perković i Renata Zlatković.

U dogovoru sa Zavodom za javno zdravstvo Dubrovačko-neretvanske županije u periodu od 17. do 21. listopada 2022. godine u Dječjem vrtiću Župa dubrovačka odrađene su radionice s djecom „Pravilno pranje ruku“ u sedam predškolskih odgojno-obrazovnih skupina.

Djeca su imala priliku pod UV lampom vidjeti jesu li dobro oprali ruke te utvrditi važnost pravilnog pranja ruku. Edukaciju je vodila bacc. med. sestra Dijana Vukasović.

Prošlog vikenda ŽOK Župa dubrovačka imao je dupli program. Prvo su bili gosti u Vodicama kod OK Vodice i izgubile rezultatom 3:2. Vodile su 2:1 u setovima, ali su domaće odbojkašice izjednačile i tijesno dobile peti odlučujući set sa 15:13. Ovim rezultatom župske odbojkašice osvojile su bod.

Drugu utakmicu igrale su u Šibeniku s OK Šibenik 91 i izgubile su sa 3:0. Samo su u prvom setu pružile dostojan otpor boljem domaćinu.

Ove nedjelje ŽOK Župa dubrovačka dočekuje OK Gusar iz Omiša. Utakmica se igra u 13 sati u dvorani osnovne škole. Očekuje se dobra i uzbudljiva odbojka i pobjeda "župskih lastavica".

Iva Oberan je ove subote nastupila na Grand Slamu u Abu Dhabiju, te ostvarila svoj najveći uspjeh u dosadašnjim nastupima na Grand Slam turnirima.

Iva je s  tri pobjede u nizu stigla do polufinala ovog turnira. Na startu svoje  kategorije do 63 kilograma je  pobijedila Nicolle D‘ Isanto, reprezentativku Italije, zatim u drugom kolu Čehinju Renatu Zachovu. U četvrtfinalu bila je bolja od Joanne Van Lieshout iz Nizozemske, a prvi poraz joj je nanijela prva nositeljica Britanka Lucy Renshall. U borbi za brončanu medalju župska judašica je izgubila od Gili Harir iz Izraela.

 FOTO; International Judo Federation.

Središnji dio proslave Dana Općine Konavle i 30. obljetnice oslobođenja Konavala bila je svečana sjednica Općinskog vijeća održana u petak na Grudi. Sjednici je prethodilo polaganje vijenaca na spomeniku Konavoska mati u Čilipima, kao i na Grudi ispred spomenika generalu Janku Bobetku.

Kao i svake godine dodijeljena su priznanja laureatima, a sukladno odluci vijećnika ove godine dodijeljena je Nagrada i Zahvalnice Općine Konavle i to:
– Nagrada Općine Konavle Stijepu Butijeru dipl.ing.arh. – za izniman doprinos u urbanističkom-arhitektonskom uređenju Konavala;
– Zahvalnice: Udruga ratnih veterana 1. gardijske brigade „Tigrovi“, 163. brigada HV Dubrovnik, Udruga 156. brigade HV Vrgorac Makarska, Udruga Hrvatski Domobran „Dubrovnik“, Satnija Konavle, Udruga pripadnika Odreda naoružanih brodova Dubrovnik, Policijska udruga branitelja PU Dubrovnik ’91.,Udruga specijalne jedinice policije „Grof“, Udruga specijalne jedinice policije „Grom“, Jadranki Trojanović, Nikoli Kojanu, Franu Luetiću, Zoranu Čaglju, Matiani Staničić, Andiu Drobcu te Pavu Puliću.

U ime udruga proisteklih iz Domovinskog rata okupljenima se obratio predsjednik Udruge ratnih veterana 1. gardijske brigade „Tigrovi“ Ilija Vučemilović Šimunović te ovom prilikom dodijelio zahvalnice, među ostalim, načelniku Lasiću i predsjedniku Općinskog vijeća Simoviću. U ime ostalih laureta gostima se obratio Stijepo Butijer.

Načelnik Lasić pozdravio je okupljene prigodnim govorom istaknuvši kako se na 30. obljetnicu oslobođenja treba osvrnuti i na šire razdoblje od samo uspjeha u posljednjih godinu dana.

Hvala Vam što ste večeras ovdje i što ste proteklih dana sudjelovali u programu obilježavanja Dana Općine Konavle i 30. obljetnice oslobođenja Konavala u Domovinskom ratu.
Dan Općine je prilika za osvrnuti se na učinjeno u proteklom jednogodišnjem razdoblju i istaknuti sve uspjehe koji su ostvareni, poteškoće koje smo prebrodili, prijatelje i ljude dobre volje koji su nam u tome pomogli.

No s obzirom da je ovo ipak 30. obljetnica oslobođenja, dopustite mi da se prvenstveno spomenem naših branitelja kojima dugujemo sve što danas uživamo.

Dopustite mi da se spomenemo i svih velikih, a samozatajnih Konavoka i Konavljana koji su u vremenu prije nas voljeli svoje ognjište i održali na životu našu zemlju, kulturu i baštinu. Naših djedova i baka, očeva i majki.

Ovom prilikom posebno ću istaknuti doprinos prvog konavoskog načelnika Luke Korde čiji su napori, naročito iza Domovinskog rata, utrli put i temelje modernih Konavala.

Kad stojim danas ovdje pred vama, moram istaknuti kako je jedna od činjenica na koju sam najponosniji, ta da u posljednjih nekoliko godina Općina Konavle nije ustuknula usprkos velikim izazovima koje je donijela pandemija koronavirusa, a sada je pred nama i dodatna energetska kriza koju donosi ruska agresija nad Ukrajinom.

U svemu ovome uspješno smo zadržali gotovo sav onaj standard i mjere koje smo donosili u vrijeme kada je novaca bilo. Svi projekti koje smo započeli se uredno izvršavaju i financiraju. Pa ljudi moji, lako je zaboraviti da mjere i pogodnosti treba netko platiti. Svaka pomoć koja se donese znači da se s neke stavke proračuna moralo uzeti, odnekle novac izmisliti. Negdje nešto izlobirati, zamoliti, potegnuti za rukav, pitati, kumiti, tražiti. Sve smo to radili. I neka smo. I opet ćemo za Konavle. Ovdje moram posebno zahvaliti županu Dobroslalviću i Dubrovačko-neretvanskoj županiji, ali i Vladi Andreja Plenkovića, ministrici Vučković, ministru Medvedu i svima koji su nam pomagali.

Zahvaljujući neumornom radu ljudi iz Općine i naših ustanova i tvrtki, uskoro očekujemo rješavanje financiranja nove škole OŠ Cavtat. Znate koji je posao bio riješiti imovinsko-pravne poslove tu, ali nakon sedam godina uspjeli smo i to. Hvala Vladi RH na čelu s premijerom Andrejom Plenkovićem na pomoći i sluhu koji su pokazali.

Za koji dan nam kreću 30 milijuna kuna vrijedni radovi sanacije rive u Cavtatu, projekt odvodnje u Moluntu vrijedan 25 milijuna kuna je gotov, a radovi na pročistaču od skoro devet milijuna kuna bit će gotovi do kraja godine. U samoj su završnici radovi na Vatrogasnom domu na Grudi, nakon 30 godina stavili smo u funkciju Ljetno kino Cavtat, vratili ga ljudima.
Pokrenuli smo Poduzetničku zonu u Čilipima i u pregovorima smo za više ozbiljnih investitora.

Uz sve to, tu su uređenja dječjih igrališta na Zvekovici, Popovićima, Moluntu, razvijamo projekt boćarske dvorane u Dubravki, uhvatili smo se u koštac s komasacijom Konavoskog polja.
Ljudi nekad znaju reći kako nema interesa riješiti pitanje Konavoskog polja, ali to naprosto nije istina. Razlog zašto Konavosko polje nije još riješeno je činjenica da je to posao kojem praktički nema kraja. Ali netko ga mora početi. I završiti. I vjerujem da ćemo to uspjeti u suradnji s Ministarstvom poljoprivrede.

Sjednici su nazočili izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora Gordana Jandrokovića, saborski zastupnik Branko Bačić, potpredsjednica EK Dubravka Šuica, izaslanik premijera Andreja Plenkovića i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, ministrica poljoprivrede Marija Vučković, državni tajnik Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Hrvatske Zvonimir Milas, veleposlanik RH u Crnoj Gori Veselko Grubišić, župan Nikola Dobroslavić, tajnik Hrvatske zajednice Općina Mate Čičak, gradonačelnik Dubrovnika Mato Franković, načelnici susjednih općina, biskup dubrovački Roko Glasnović i brojni drugi uzvanici.

Na sjednici je potpisana povelja o prijateljstvu s načelnikom Općine Vinica, Branimirom Štimecom.

Ranije danas položeni su vijenci na Vojskom dolu na spomen ploču hrvatskom vitezu satniku Matu Golubiću, održana je Sveta Misa za branitelje u župnoj crkvi sv. Jurja u Stravči, a ovom prilikom otkriven je i spomenik svim poginulim braniteljima koji su dali živote za obranu Domovine.



Možda i pretiho što se tiče javnosti, ali samozatajno i konstantno funkcionira Zaklada Otac Ivan Fiorović kroz koju pomažemo našim potrebitim sumještanima i financiramo naše studente.

Ne smijem i neću zaboraviti spomenuti i sve dobre i vrijedne ljude koji rade za naše Komunalno, Čistoću, Dječjim vrtićima, Vatrogascima, Domu za starije. Sve su to mali kotačići koji svaki dan rade svoj posao kako bi život u Konavlima bio ono što vidimo danas.

I hvala im na tome.

U ovoj godini smo dočekali državne prvake u judu i vaterpolu, naša mladost je pokazala da im nema premca. Ono što napravimo danas može se pamtiti puno duže od nas samih. Za mene, to je otisak kojim svi trebamo težiti”, rekao je načelnik Lasić.

U noći sa subote na nedjelju, 22./23. listopada, policijski službenici prometne policije provesti će akciju pojačanog nadzora prometnih prekršaja gdje će se posebno nadzirati prekršaji koji dovode do najtežih stradavanja u prometu, tzv. četiri ubojice u prometu, a to su prekršaji brzine, vožnje pod utjecajem alkohola, ne korištenje sigurnosnog pojasa i nepropisno korištenje mobitela tijekom vožnje.

U okviru manifestacije Mjeseca hrvatske knjige, u četvrtak, 20. listopada u Čitaonici Narodne knjižnice održala se tribina “Susret riječi” s autorima Vedranom Benićem i Vedranom Mezeijem, autorima knjiga Trinaesti otok i Treći ključ. Tema ovogodišnje manifestacije su mladi te je cilj potaknuti ih na čitanje, a tribina “Susret riječi” dio je probnog programa Dubrovačkih knjižnica koji nastoji promovirati lokalne autore te pronaći poveznice između njihovih romana i razgovarati o različitim društvenim fenomenima. Susret je moderirala knjižničarka Marjana Leventić.

Grad kao inspiracija i pojam slobode bili su povod spajanja susreta s ova dva autora istog imena. Naizgled različite, a opet slične, knjige ovih dvaju autora teško je svrstati u jednu kategoriju - roman Treći ključ, autora Vedrana Mezeija, kako kaže moderatorica  “može se okarakterizirati kao povijesni roman s elementima paralelne mistične priče u sadašnjosti koja je prožeta i ljubavnim elementima”. S druge strane, roman Trinaesti otok, autora Vedrana Benića, “pripada povijesnim pripovijetkama s elementima misterioznoga” i u čemu se autor složio da “ni sam ne zna gdje bi svrstao svoj roman”. Tekstualna poveznica između ova dva naslova, kako zaključuje moderatorica je u priči karnevala u Cavtatu koja se spominje u oba romana, u različitim kontekstima. Povod za pisanjem ovog dijela romana, Mezei je pronašao u stvarnom događaju 2002. godine, kada je sa svojim društvom krenuo u karnevalsku povorku dok su bili  prerušeni u gusare, dok je Benić inspiraciju pronašao u stvarnom obiteljskom događaju gdje je njegova baka odlučila otići na karneval dok je muž plovio morem (a, žene početkom 20. stoljeća nisu izlazile iz kuće bez svojih partnera) te je na isti dan doživio teški brodolom u kojem je jedva preživio. Nakon nesretnog događaja, baka više nikada nije otišla na karneval.

Sloboda kao jedna od glavnih tema u Mezeijevom romanu i koja se propitkuje u romanu, poslužila je i kao inspiracija za razmišljanje o nazivu knjige - carta libertatis. Misleći da će tako i nazvati svoj roman, Mezei je, tijekom istraživanja naišao na podatak da se tijekom Dubrovačke Republike upravo tim dokumentom, kolokvijalno zvala i priznavala ljudska sloboda. Govoreći o fikciji, u romanu Vedrana Benića, jedna od priča “Ovo je preveć” sadrži elemente stvarnih i izmišljenih događaja i kako kaže autor “cilj je bio ovom knjigom prevariti čitatelja da ne znaju što je fikcija, a što je stvarnost” i upravo u toj priči su neki ljudi promislili da je riječ o istinitim ljudima i događajima.

Knjiga Trinaesti otok objavljena je 2021. godine, a Treći ključ 2020. godine, a posjetitelji su imali prilike pogledati dva video zapisa koja su autori pripremili - u prvom je Vedran Benić prikazao svoju knjigu i staru gradsku jezgru Dubrovnika, a u drugom je Vedran Mezei pokazao spot za pjesmu “Kao retaj srca” koju sam autor pjeva.

Središnje euharistijsko slavlje na blagdan nebeskog zaštitnika župe sv. Ilara u Mlinima predslavio je dubrovački biskup mons. Roko Glasnović u koncelebraciji sa svećenicima dekanata Dubrovnik 2.

Na početku mise biskupa Glasnovića, koji je prvi put predvodio misu u župi sv. Ilara, pozdravio je uime svih župljana župnik don Miljenko Babaić koji je kratko predstavio ovu vjerničku zajednicu koja, prema župnoj statistici iz godišnjeg blagoslova obitelji, broji oko tri tisuće i tristo vjernika.

Opisao je i kako današnja župna crkva više nije optimalna za potrebe vjernika te naglasio kao nužno i potrebno nastavljanje projekta modernog župnog pastoralnog centra u Kuparima. Uzvraćajući pozdrave i čestitajući vjernicima sv. Ilara dubrovački biskup je potvrdio da biskupija podržava taj projekt novog pastoralnog središta u Kuparima.

U propovijedi je dubrovački biskup kao glavnu želju župljanima ove župe istaknuo da im želi da budu, da budemo, poput sv. Ilara. O sv. Ilaru, šire poznatom kao sv. Hilarionu o kojem je pisani trag ostavio i sv. Jeronim, biskup je kazao kako se svetac zadržavao u više mjesta tijekom svog života pa je bio i na području Župe dubrovačke. Skrenuo je pozornost kako Isus uvijek treba biti u središtu bez obzira gdje se osoba nalazi jer je Crkva tamo gdje je Krist, a osoba svoju vjeru nosi u sebi i sa sobom.

Naglasio je dvije odrednice sv. Ilara, a to su mudrost i svetost. “Mudrost je vidjeti svijet Božjim očima,” kazao je biskup te nastavio govoriti o mudrosti zaključivši kako je u konačnici mudrost Isus Krist.

Svetost nije rezervirana samo za neke nego su svi pozvani na svetost i to je potreba današnjeg vremena. „Ako smo svi pozvani na svetost, to znači da je to moguće, izvedivo i dostižno.“ Biskup je potaknuo vjernike da čeznu za svetošću kroz priču o osobi koju je pustinjak poučio da čezne za svetošću kao za dahom koji diše.

Nakon mise oko crkve je krenula procesija s Presvetim Oltarskim Sakramentom koju su predvodili župni barjaci. Liturgijsko pjevanje na misi i procesiji predvodio je Mješoviti župni zbor.

Večernju misu u 18 sati slavit će mladomisnik don Jure Paponja, župni vikar u župi Svete Obitelji u Mokošici.