Utorak, 23 Lipanj 2026

Župski portal

Dubrovački glazbenici okupljeni pod jedinstvenim glazbenim programom Dubrovnik na glazbenoj hridi, uz solistice Đivu Franetović Kušelj na flauti te mezzosopranisticu Dubravku Šeparović Mušović, a pod ravnanjem Tomislava Fačinija nastupit će večeras, 22. kolovoza u 21:30 sati u atriju Kneževa dvora izvodeći djela Ravela, Hindemitha, Osghiana i De Falle.

Dubrovnik na glazbenoj hridi okuplja ponajbolje dubrovačke glazbenike neobičnog odabira instrumenata i istaknutih osobnosti koji pokazuju kako su upravo oni, umjetnici, dubrovačka glazbena hrid koja čuva bogatu kulturnu tradiciju Grada i održava njegovu vitalnost. Ovaj jedinstveni glazbeni program održava se od 2018. godine kad je predstavljao komorno-solistički program pod nazivom Dubrovnik plovi u intonaciji, a ovogodišnji ansambl pod ravnanjem Tomislava Fačinija čine pijanist Ivan Violić, violinistice Mirabai Weismehl i Lorena Milina, violistica Lidija Martinović, violončelistica Vanda Đanić, kontrabasist Denis Ajduković, flautistica Nikolina Pervitić, trubač Ivan Kušelj, hornist Toni Kursar, fagotist Matija Novaković, klarinetist Stijepo Medo, saksofonist Lovro Merčep, harfistica Veronika Ćiković, harmonikaš Stjepan Vuger te udaraljkašica Karmen Pervitić. Uz njih će nastupiti solistice Đive Franetović Kušelj na flauti te mezzosopranisticu Dubravka Šeparović Mušović.

Koncert će otvoriti Komorna glazba 1, prva od osam komornih skladbi njemačkog skladatelja Paula Hindemitha posvećenih princu od Fürstenberga, a koje predstavljaju Hindemithova najuspješnija instrumentalna djela 1920-ih. U izvedbi Koncertne suite za flautu i gudački orkestar dubrovačkog skladatelja Petra Osghiana ansamblu će se pridružit flautistica Đive Franetović Kušelj, dobitnica brojnih nagrada i priznanja te ovogodišnja laureatkinja Grada Dubrovnika s Kvartetom Sorkočević. Riječ je o djelu kojeg dubrovačka publika nema priliku često čuti, a koje je prvi put u Dubrovniku izvedeno 1959. godine. Nakon bajkovite kompozicije baskijsko-francuskog skladatelja Mauricea Ravela Moja majka guska u maestrovoj obradi, operna nacionalna prvakinja i ovogodišnja dobitnica Nagrade Vladimir Nazor, mezzosopranistica Dubravka Šeparović Mušović za kraj koncertne večeri izvest će Sedam španjolskih pučkih pjesama, najpopularnije djelo jednog od najvažnijih španjolskih skladatelja u prvoj polovici 20. stoljeća koji je jednostavne narodne melodije uspio podići na višu umjetničku razinu, Manuela De Falle. Nakon Bachovih djela predstavlja jedan od najtranskribiranijih ciklusa, a festivalska publika čut će ga u obradi maestra Tomislava Fačinija.

Ulaznice za koncert dostupne su preko festivalskih mrežnih stranica www.dubrovnik-festival.hr ili servisa www.ulaznice.hr te na blagajni u Festivalskoj palači (Od Sigurate 1), svakim danom od 9 do 21:30 sati. Kupnjom Mastercard® i Maestro® karticama ostvaruje se 10 % popusta dok kupnja u iznosu od preko 500 kn donosi voucher za 30 % popusta na festivalske suvenire.

U proteklom tjednu na području Policijske uprave dubrovačko-neretvanske zabilježeno je 14 prometnih nesreća s ozljeđenim osobama u kojima je jedna osoba smrtno stradala,  8 osoba je teže, a 15 ih je lakše ozlijeđeno. S materijalnom štetom zabilježeno je 16 prometnih nesreća.

Provodeći mjere kontrole prometa policijski službenici su protiv počinitelja prometnih prekršaja poduzeli 843 represivne mjere od kojih izdvajamo mjere poduzete prema osobama, počiniteljima prekršaja koji su najčešći uzročnici težih prometnih nesreća tzv. „četiri ubojice u prometu“ je tako 430 osoba sankcionirano zbog prekoračenja dopuštene brzine kretanja, 65 mjera je poduzeto prema osobama koje nisu koristile sigurnosni pojas, a 42 osobe prekršajno su sankcionirane zbog vožnje u alkoholiziranom stanju. Zbog nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje sankcionirana je 21 osoba.

Od ostalih prekršaja izdvajamo 79 mjera poduzetih zbog nepropisnog pretjecanja i 61 mjeru poduzetu zbog nepropisnog zaustavljanja i parkiranja.    

Najveća koncentracija alkohola zabilježena je u Opuzenu

Najveća koncentracija alkohola od 3,39 g/kg izmjerena je u poslijepodnevnim satima u subotu, 20. kolovoza, 45-godišnjaku koji je na području Opuzena zaustavljen prilikom redovne kontrole prometa.
Također je utvrđeno da vozač tijekom vožnje nije koristio sigurnosni pojas i kod sebe nije imao osobnu iskaznicu ni vozačku dozvolu.
Vozač je uhićen i doveden u prostorije policije do prestanka djelovanja opojnog sredstva nakon čega je, uz optužni prijedlog kojim se predlaže zatvorska kazna od 60 dana, novčana kazna od 1.800,00 kuna i zaštitna mjera zabrane upravljanja vozilima B kategorije u trajanju od jedne godine odveden na Općinski sud u Metkoviću.
 
Najveća novčana kazna izrečena je u Orašcu

Najveća novčana kazna u iznosu od 13.800,00 kuna izrečena je 33-godišnjem vozaču teretnog vozila riječkih registarskih oznaka koji je, vozeći pod utjecajem alkohola od 2,03 g/kg,  izazvao prometnu nesreću s materijalnom štetom.
Vozaču je određeno zadržavanje u prostorijama policije do prestanka djelovanja opojnog sredstva, nakon čega je prekršajno sankcioniran spomenutom novčanom kaznom i zaštitnom mjerom zabrane upravljanja vozilima CE kategorije u trajanju od šest mjeseci.

U suradnji Dubrovačkih knjižnica i gudačkog para Baccio Continuo (Ana Schranz- Miljanić & Peter Schranz) u Saloči od zrcala, u petak, 26. kolovoza 2022., s početkom u 20 sati, održat će se glazbeno-lirsko druženje za djecu i odrasle pod nazivom "JA SAM JA".

Dvije mlade Dubrovkinje s inozemnom adresom, Mara Schranz i Lucia Deša Schranz, izvodit će poznatu dječju violinsku literaturu uz klavirsku pratnju gospara Boža Letunića. Prijevod dječjeg klasika Mire Lobe "JA SAM JA" čitat će dr. phil. Mišo Klarić.

Pehar pobjednika Divlje lige ove godine neće preko Dupca. Kokoti, momčad s lapadskog kupališta nadigrala je Fun H2O i zasluženo podigla pobjednički pehar na skalinima crkve Svetog Vlaha.

Rezultatske napetosti bilo je samo u prvoj četvrtini koja je završila 1:1. Fun u nastavku kreće u seriju promašaja, propuštenih igrača više i promašenog četveraca što Kokoti koriste i već na poluvremenu imaju veliku prednost od tri gola.

Fun se pokušava vratiti u trećoj, ali serija propuštenih prilika se nastavlja, a danas odlični Mladen Miloslavić na golu Kokota gasi Funovcima svaku nadu da bi mogli stići rezultat. U tom periodu svojim po mnogima upitnim odlukama sudac Ivan Matijević rezultatski već odlučenu utakmicu, bez potrebe odvodi u nervoznu završnicu.

Na kraju pružena ruka igrača i podrška Funovih navijača prilikom dodjela medalja  Kokotima zbog zaslužene pobjede i vraćanja pehara na područje Grada Dubrovnika

Premijera dokumentarnog filma Hrvatske radiotelevizije Vrijeme aretejsko održana je sinoć, 20. kolovoza u ljetnom kinu Jadran. Film je nastao podovom pedesete obljetnice od premijernog postavljanja drame Aretej na Dubrovačkim ljetnim igrama, a uz urednicu, scenaristicu i redateljicu Ladu Džidić Barić, okupljenoj publici obratila se i intendantica Dora Ruždjak Podolski.

– Predstava Aretej obilježila je Dubrovačke ljetne igre i utrla put novoj, hrabroj i beskompromisnoj ambijentalnosti. Zahvaljujući Hrvatskoj radioteleviziji i autorici Ladi Džidić Barić imamo priliku prisjetiti se tog iznimnog događaja i proslaviti ono što Dubrovačke ljetne igre čini posebnima, a to je ambijentalnost. Ova predstava pobijedila je zamke svakog mogućeg prostornog pitanja, ali je pobijedila i vrijeme pa je po tome jedinstvena u povijesti Dubrovačkih ljetnih igara – kazala je intendantica Dora Ruždjak Podolski.

Dokumentarni film Vrijeme aretejsko govori o fenomenu predstave Aretej koja je igrala čak trinaest godina, o okolnostima pod kojima je stavljena na repertoar, o njezinom nastajanju, izboru prostora u kojem će se igrati, načinu igre te režijskoj koncepciji. O najdugovječnijoj predstavi Dubrovačkih ljetnih igara progovaraju glumci koji su je igrali, njihova publika, statisti, kazališni kritičari, teatrolozi te puk koji do danas prepričava scene svojevrsnog simbola dramskog programa Igara. O važnosti ove predstave svjedoči činjenica da je kroz nju redatelj Georgij Paro na velika vrata uveo suvremene pisce u dramski program Igara, dotada baziran isključivo na uprizorenjima klasičnih djela, čime je otvorio novo poglavlje festivalske drame.

Uz urednicu, scenaristicu i redateljicu Ladu Džidić Barić, ostatak autorskog tima čine tonski snimatelji Krunoslav Ljubanović i Mario Mačešić, Ivan Bilušić i Boris Zimšek zaslužni za rasvjetu, autorica glazbe Eva Kalogjera, direktor fotografije Damir Petričić te majstor montaže Mladen Radaković.

Prvi put je bilo 2013. godine, konvoj barki iz Mlina se uputio u Porat na Funovo prvo finale, pehar je prvi put pošao preko Dupca, ali ne u Mline nego u Cavtat, slavio je Kamen mali.

Godinu iza finale Palace - Fun, narančasti slave na četverce i pehar po prvi put stiže u Mline. Bakljada i festa po povratku u Mline pamtit će se zauvijek.

Na iduće finale se čekalo dvije godine, 2016. protivnik je bila Elita. Nakon vodstva od 2:1 u prvoj četvrtini, slijedio je potop 0:6 u drugoj i uvjerljiv poraz 3:13.  

2017. u finalu iste ekipe, ali ovaj put pobjeda Funa i pehar drugi put ide u Mline.

U prvenstvo 2019. narančasti zbog diskvalifikacije iz godine prije kreću iz kvalifikacija. Natjecanje završavaju bez poraza u regularnom dijelu utakmica, ali i bez pehara. U finalu Kamen mali, Cavtaćani ponovo bolji ovaj put na četverce.

Danas u 17 sati Funovo šesto finale, protivnik Kokoti ekipa s lapadskog kupališta kojoj je ovo prvi finalni susret.

Narančasti su do završne utakmice išli težim putem, izbacili dvije ekipe koje su osvojile zadnje dvije Divlje lige, u četvrtfinalu Kamen mali, u polufinalu Elitu. Protiv Kokota zadnju utakmicu su odigrali 2017. u skupini i slavili 7:3. godinu prije ove dvije ekipe su se susrele u četvrtfinalu na Dančama, Fun je slavio na četverce.

Kokoti drugi put igraju u Portu, 2015. su izgubili susret za treće mjesto. Imaju broncu iz 2018. ali bez borbe jer se za 3. mjesto (zbog diskvalifikacije Funa nije igralo).

U noći sa subote na nedjelju, 20./21. kolovoza policijski službenici prometne policije provesti će akciju pojačanog nadzora prometnih prekršaja tzv. četiri ubojice u prometu, odnosno prekršaja koji dovode do najtežih stradavanja u prometu, a to su prekršaji brzine, vožnje pod utjecajem alkohola, ne korištenje sigurnosnog pojasa i nepropisno korištenje mobitela tijekom vožnje - navodi se u obavijesti iz Policijske uprave dubrovačko-neretvanske.

Dovršenim očevidom prometne nesreće koja se jučer, 19. kolovoza, oko 15 sati, dogodila na Pelješcu, utvrđeno je da je do prometne nesreće došlo kada je 27-godišnji državljanin Indije,  prilikom parkiranja osobnog vozila zagrebačih registarskih oznaka na parking prostor Trajektnog pristaništa Prapratno, propustio radnju osiguranja vozila od samopokretanja i nije aktivirao ručnu kočnicu.

Zbog navedenog propusta došlo je do naglog pokretanja vozila prema naprijed dok se u njemu nalazio spomenuti vozač. Vozilo je upalo u more s visine od oko 4 metra te se odmah okrenulo na krov i potonulo na dubinu od 6 metara.

Policijski službenici Policijske postaje Ston su odmah nakon dolaska na mjesto događaja pokušali pomoći unesrećenom na način da je jedan policijski službenik uskočio u more, zaronio do vozila i izvukao vozača na obalu, dok je drugi odmah započeo postupak reanimacije, ali unatoč svim naporima, vozač je, na žalost, preminuo.
Tijelo stradalog državljanina Indije je prevezeno na Odjel patologije dubrovačke bolnice gdje će se provesti postupak obdukcije kojom će se utvrditi točan uzrok smrti.

Župnik Župa Brgat i Postranje don Nikola Berišić u subotu 27. kolovoza proslavlja srebreni jubilej - 25. obljetnicu svećeništva. Na svečanom misnom slavlju u crkvi Velike Gospe u Martinovićima koja počinje u 10 sati propovijedat će mons. Petar Palić biskup mostarsko-duvanjski i apostolski upravitelj trebinjsko-mrkanski.

U 19 sati je predviđen domjenak i vanjska proslava na Bravinjcu.

Don Nikolu Berišića je za svećenika u zagrebačkoj katedrali zaredio blagopokojni kardinal Franjo Kuharić 29. lipnja 1997. godine, a isti dan je imao svoju mladu misu u crkvi Rođenja Blažene Djevice Marije - Granešina u zagrebačkoj Dubravi.

Na poziv VK Rogotin nade Gusara su odigrale prvu ovogodišnju utakmicu na plivalištu u Rogotinu. U prijateljskom susretu pred dobro popunjenim tribinama Gusar je ubilježio pobjedu rezultatom 11:7.