Župski portal
Dubrovački zimski festival se vraća u punom sjaju, bogat program, za doček Nove na Stradunu Petar Grašo
Nakon dvije pandemijske godine, deveti Dubrovački zimski festival vraća se u punom sjaju s bogatim glazbenim, zabavnim, gastronomskim i dječjim sadržajima te puno iznenađenja. Vrhunac festivala bit će spektakularni doček Nove godine na najljepšoj svjetskoj otvorenoj pozornici, uz Antu Gela i njegov bend, te jednu od najvećih glazbenih zvijezda hrvatske estrade Petra Graša, koji će Dubrovčane i njihove goste uz veličanstveni vatromet uvesti u novu godinu.
Otvaranje ovogodišnjeg DZF-a uz paljenje svijeća obilježit će koncert iznimno popularne grupe Dalmatino 26. studenog, a tijekom prosinca na Stradunu slijede koncerti zvijezda hrvatske estrade Doris Dragović, Urban & 4, Nena Belana - Rock galama, Opće opasnosti, Željka Bebeka i Massima, dok će 1. siječnja koncert održati Tomislav Bralić i klapa Intrade. Bogata gastronomska ponuda na kućicama na više gradskih lokacija nezaobilazan je dio zimskog festivalskog đira, kao i tradicionalni Dani bakalara u dubrovačkim restoranima.
Advent na Vojnoviću koji organizira Studentski centar Dubrovnik bit će obogaćen nastupima Bosutskih bećara, Matije Cveka, Giuliana i drugih, a na plaži u Uvali Lapad realizirat će se posebno osmišljen program Sunset adventska kadenca.
Omiljeni dječji programi – Stanica sjeverni pol u Lazaretima, Šarena zima u Uvali s vlakićem i klizalištem, te programi u najvećem gradskom naselju Mokošica čine okosnicu programa za najmlađe kojima je namijenjen i niz programa dubrovačkih kulturnih ustanova. Prigodne izložbe, božićni koncerti, među kojima se posebno ističe Dubrovački božićni koncert 23. prosinca i Novogodišnji koncert na Stradunu 1. siječnja, kazališne predstave za sve generacije, Torta Party i ostali programi začinit će adventske dane i iščekivanje Božića i Nove godine.
Uz blagdanske dekoracije koje ističu bezvremensku ljepotu grada, oslanjajući se na bogatu tradiciju i brojne raznovrsne programe organizatori vjeruju kako će ovogodišnji program DZF biti privlačan i inozemnim i domaćim posjetiteljima kao i stanovnicima Dubrovnika.
Kreće organizirano prvenstvo nogometnih veterana, Župa dubrovačka prvu utakmicu igra 24. listopada
- Napokon i u našoj županiji kreće organizirano prvenstvo veterana. Ove godine natječe se pet ekipa: HNK GOŠK-Dubrovnik Veteran 79, HNK Konavljanin – veterani, NK Župa dubrovačka, NK Neretva i VHNK Dubrovnik - navodi se o objavi Županijskog nogometnog saveza Dubrovačko-neretvanskog.
Utakmice se igraju ponedjeljkom, a u ponedjeljak 17.10. na rasporedu je 1. kolo u kojem se sastaju: NK Neretva – HNK GOŠK-Dubrovnik Veteran 79 i HNK Konavljanin – veterani – VHNK Dubrovnik.
Veterani Župe dubrovačke prvu će utakmicu igrati u 2. kolu 24. listopada na Taranteli protiv Neretve.
Prvenstvene utakmica veterana igraju se na registriranim nogometnim igralištima s dimenzijama, koje odgovaraju natjecanjima županijskog ranga za seniore, igra se 2 x 40 minuta, a odmor između dva poluvremena traje 10 minuta. Povjerenik natjecanja je Ivica Karabogdan.
Posebnim i školskim projekcijama započeo DUff; Bogat program jedanaeste filmske feste djece i mladih
U ponedjeljak ujutro je posebnim i školskim projekcijama započeo program jedanaestog po redu DUffa, filmskog festivala djece i mladih kojeg sve ove godine organiziraju ustanova Kinematografi Dubrovnik, te udruge Škola filma Šipan i Luža. Službeni festivalski, odnosno natjecateljski program započinje u četvrtak naveče u 19.30, kada će nakon otvaranja u kojem sudjeluje i Folklorni ansambl Linđo, biti prikazana i prva natjecateljska projekcija.
I ove godine jepreko festivalske platforme pristigao veliki broj filmova iz cijelog svijeta, a selekcijski žiri u sastavu Uroš Živanović, Mariela Marković i Zlatko Tomić je odabrao 50 najboljih koji će se natjecati za jednu od ukupno 10 festivalskih nagrada ovogodišnjeg festivala.Za sve one koji neće biti u Dubrovniku ovaj vikend, omogućeno je gledanje i ocjenjivanje filmova preko vimeo platforme na koju je moguće pristupiti preko službene stranice festivala, a na kojoj se već skupio priličan broj glasova. Najbolje ocijenjeni film će u konačnici odnijeti nagradu publike.
Za odluku o tome u čiju će luku uploviti devet festivalskih brodova pobrinut će se japanska animatorica Maya Yonesho, slovenski redatelj i scenarist Peter Bratuša te kazališni i filmski glumac Kristijan Ugrina, članovi ocjenjivačkog žirija.
Pored natjecateljskog programa, Duff je ove godine ponudio i izbor između četiri radionička, za koja su brzo popunjene sve prijave. Tako su u ponudi igrani film uz voditeljicu Ružicu Dodig, radionica sinkronizacije „Posudi svoj glas!“ pod mentorstvom Nikole Jankovića i Katarine Madirazze, osnova fotografije Nikole Dupera te makeovera – radionice filmske šminke i maske Ane Obradović Skračić.
U petak je u kinu Visia u suradnji sa Agencijom za odgoj i obrazovanje organiziran županijski stručni skup voditelja izvannastavnih aktivnosti Metodika filmske edukacije uz ogledni sat odnosno projekciju i analizu filma koji vode prof.Ana Đordić i Uroš Živanović.
Ekipa festivala vas poziva da popratite i njihove dodatne sadržaje koje ove godine organiziraju mladi, a riječ je o Filmskom kvizu u petak veče u 20 sati u Luži, filmskoj igri gradom pod nazivom „Escape the scenes“ koja kreće u subotu u 11.30 ujutro ispod Zvonika, te večeri filmske glazbe i vinila u subotu naveče također u Luži.
Cijeli program dostupan je na web stranicama festivala : http://duff.kinematografi.org/
Prvenstvo Županije u disciplini pojedinac klasično; Dražeta prvak, slijede Ilić, Batinić i Ledinić
Dubravko Dražeta član BK Metković postao je prvak Županije u disciplini pojedinac klasično za 2022. godinu. Dražeta je najprije u četvrtfinalu pobjedio Đura Brčića, u polufinalu je bio bolji od Stijepa Batinića, da bi u samom finalu nadigrao i Damira Ilića. U svim utakmicama je prikazao odličnu igru i zasluženo postao prvak Županije. Na završnici natjecanja u ovoj disciplini nastupilo je svih 7 boćara koji su prošli do završnice kroz kvalifikacije, jedino se nije se pojavio Đorđe Grbić (BK Slivno) . Drugo mjesto osvojio je Damir Ilić član BK Hajduk, 3. mjesto pripalo je Stijepu Batiniću članu BK Hvidra Gromača, dok je 4. mjesto osvojio prošlogodišnji pobjednik Luko Ledinić iz BK Rijeka.
Dubravko Dražeta izborio je nastup na završnici prvenstva Hrvatske koja će se održati 12.11.2022. u Istri.
Rezultati i plasmani završnice prvenstva Županije:
četvrtfinalne:
Damir Ilić – Pero Raić 12:8
Dubravko Dražeta – Đuro Brčić 13:6
Stijepo Batinić – Nikola Ban 13:4
Đorđe Grbić – Luko Ledinić 0:6 (bb)
polufinale:
Damir Ilić – Luko Ledinić 12:7
Dubravko Dražeta – Stijepo Batinić 13:8
za 3. mjesto:
Luko Ledinić – Stijepo Batinić 8:13
finale:
Damir Ilić – Dubravko Dražeta 6:13
Poredak:
1. Dubravko Dražeta (Metković)
2. Damir Ilić (Hajduk)
3. Stijepo Batinić (Hvidra Gromača)
4. Luko Ledinić (Rijeka)
5. Pero Raić (Bosanka)
6. Đuro Brčić (Komolac Ombla)
7. Nikola Ban (Brijesta)
U šest prometnih nesreća šest osoba ozlijeđeno, jedna smrtno stradala - U Stonu izrečena kazna od čak 41 tisuću kuna
U proteklom tjednu na području Policijske uprave dubrovačko-neretvanske zabilježeno je 6 prometnih nesreća s ozljeđenim osobama u kojima je jedna osoba smrtno stradala, a 6 ih je lakše ozlijeđeno. S materijalnom štetom zabilježeno je 9 prometnih nesreća.
Broj poduzetih mjera prometne policije
Provodeći mjere kontrole prometa policijski službenici su protiv počinitelja prometnih prekršaja poduzeli 481 represivnu mjeru od kojih izdvajamo mjere poduzete prema osobama, počiniteljima prekršaja koji su najčešći uzročnici težih prometnih nesreća tzv. „četiri ubojice u prometu“ te je tako 177 osoba sankcionirano zbog prekoračenja dopuštene brzine kretanja, 52 mjere su poduzete prema osobama koje nisu koristile sigurnosni pojas, a 23 osobe prekršajno su sankcionirane zbog vožnje u alkoholiziranom stanju. Zbog nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje sankcionirano je 78 osoba.
- Od ostalih prekršaja izdvajamo 36 mjera poduzetih zbog nepropisnog pretjecanja i 47 mjera poduzetih zbog nepropisnog zaustavljanja i parkiranja.
Najveća koncentracija alkohola zabilježena je u Stonu
Najveća koncentracija alkohola od 1,52 g/kg izmjerena je u večernjim satima u utorak, 4. listopada, 65-godišnjaku koji je s osobnim vozilom dubrovačkih registarskih oznaka prouzročio prometnu nesreću s materijalnom štetom.
Vozač je smješten u prostorije policije do prestanka djelovanja opojnog sredstva te je prekršajno sankcioniran novčanom kaznom od 11.300,00 kuna i tromjesečnom zabranom upravljanja vozilima B kategorije.
Najveća novčana kazna izrečena je u Stonu
Najveća novčana kazna u iznosu od čak 41 tisuću kuna izrečena je 57-godišnjem vozaču osobnog vozila vukovarskih registarskih oznaka, višestrukom recidivistu prometnih prekršaja, koji je 3. listopada zaustavljen tijekom redovne prometne kontrole u mjestu Ston.
Također je utvrđeno da vozilom upravlja za vrijeme trajanja zaštitne mjere zabrane upravljanja motornim vozilima B kategorije, da tijekom vožnje ne koristi zaštitni pojas te se prilikom prometne kontrole odbio testirati na prisutnost alkohola.
Vozač je uhićen i uz optužni prijedlog odveden na Općinski sud u Dubrovniku gdje mu je izrečena spomenuta novčana kazna i zaštitna mjera zabrane upravljanja vozilima B kategorije u trajanju od 12 mjeseci.
Otvorene prijave za mlade volontere za projekt "72 sata bez kompromisa" od 13. do 16. listopada
72 sata bez kompromisa je međunarodni volonterski projekt koji animira mlade i promiče solidarnost, zajedništvo, kreativnost i volonterstvo. Projekt se u Dubrovniku uspješno održava dugi niz godina, a ove godine će to biti od 13. do 16. listopada.
Sudjelovati u akciji mogu mladi od 15 do 35 godina. Prijaviti se može pojedinac ili grupa, a više o svemu može se saznati uz prijavu na LINKU
Projekt ’72 sata bez kompromisa’ ima za cilj okupiti srednjoškolce, studente i mlade radnike te pokazati kako se zajedničkim snagama i akcijama može preobraziti okruženje u kojem živimo. Samo je malo potrebno – izaći iz vlastite udobnosti i slobodno vrijeme posvetiti volontiranju, da bi se dobili veliki plodovi.
Ujedinjenje snage mladih
U 2022. godini po deveti put organizira se veliki volonterski maraton u Hrvatskoj, a ujedinit će snage mladih iz 17 gradova (Dubrovnika, Metkovića, Vukovara, Osijeka, Belišća, Vinkovaca, Slavonskog Broda, Križevaca, Siska, Zagreba, Karlovca, Rijeke, Krka, Zadra, Šibenika, Splita i Sinja) i dvije općine (Suhopolje i Vela Luka) tijekom tri dana – od 13. do 16. listopada 2022. godine.
Dubrovnik okuplja između dvjesto pedeset i tristo volontera, a glavna akcija se svake godine održava na isti način – jednome sugrađaninu i njegovoj obitelji, koji pripadaju socijalno ugroženoj skupini, omoguće se dostojni uvjeti za život – tako da mladi volonteri čiste, kreče, zidaju, uređuju, nabavljaju, doniraju, skupljaju…
Uz glavnu akciju, nađe se tu i mnoštvo drugih akcija poput radnih kada kroz fizički rad mladi žele učiniti i one veće promjene ili poput ekoloških akcija kada svijet u kojem žive žele učiniti čišćim, ljepšim, ali i zdravijim za one koji će doći nakon njih. Najveću suradnju organizacijski tim grada Dubrovnika ostvaruje s Caritasom Dubrovačke biskupije, koji pomaže pronaći i organizirati akcije vezane uz socijalno osjetljive skupine.
„Naša ‘obitelj’ iz godine u godinu raste te će se ove godine akcija ’72 sata bez kompromisa’ održati u brojnim gradovima Hrvatske, a Dubrovniku je čast biti dio te obitelji. Naravno, ni u jednom gradu ’72 sata’ nisu jednaka, u svakom od njih projekt je na neki način drugačiji i poseban, a u Dubrovniku i čaroban. Nije mala stvar uljepšati svoj grad, ili kako mi to volimo reći ‘obojati ga u zeleno’, preplaviti ga mladim ljudima s osmijehom na licu“, poručuju iz organizacije akcije u Dubrovniku.
Pozivaju mlade da se uključe i volontiraju: „I zato pozivamo i tebe da nam se pridružiš i budeš dio ove jedinstvene priče. Priključi se beskompromisnom pomaganju onima koji su u potrebi, davanju svojeg vremena drugome čovjeku i promicanju volonterstva u Dubrovniku! Prijavi se na ’72 sata bez kompromisa’ i osjeti snagu one: ‘Blaženije je davati nego primati’“.
Projekt ’72 sata bez kompromisa’ u Dubrovniku organizira Studentski katolički centar Dubrovnik (SKAC_DU), uz potporu i suradnju Caritasa Dubrovačke biskupije i Vijeća za mlade Dubrovačke biskupije.
Javna tribina povodom obilježavanja Međunarodnog dana smanjenja rizika od katastrofa
Sveučilište u Dubrovniku, Dubrovačko-neretvanska županija i Služba CZ Dubrovnik Ravnateljstva civilne zaštite MUP-a organiziraju javnu tribinu “Jesu li nam katastrofe sudbina ili imamo izbora?” – Dijalog o rizicima u priobalju i kako možemo povećati otpornost.
Na tribini, u amfiteatru Sveučilišta u Dubrovniku (Branitelja Dubrovnika 41), u četvrtak, 13. listopada 2022., u 5 do podne (11:55), govorit će voditeljica Službe civilne zaštite Dubrovnik Ana Miličić, profesori sa Sveučilišta u Dubrovniku Irena Ipšić, Ana Bratoš Cetinić, Ana Portolan i Marino Stanković te Dijana Tomašević Rakić iz Dubrovačko-neretvanske županije.
Bit će riječi o Međunarodnom danu smanjenja rizika od katastrofa, utjecaju klimatskih promjena na more i priobalje, o klimatskim promjenama i održivom turizmu priobalnih destinacija, programu Dubrovačko-neretvanske županije o ublažavanju i prilagodbi klimatskim promjenama, a kroz primjere iz povijesti čut ćemo i kako katastrofe mijenjaju zajednice.
Održana sjednica Stožera civilne zaštite Dubrovačko-neretvanske županije
Kumulativna incidencija u posljednjih 14 dana u Dubrovačko-neretvanskoj županiji je između 200 do 250 osoba, rečeno je na sjednici Stožera civilne zaštite održanoj u ponedjeljak u Dubrovniku, a u posljednja dva mjeseca zabilježena su dva slučaja u kojima su preminule osobe s COVID-om 19.
Ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo DNŽ Mato Lakić ovom je prilikom istaknuo kako je riječ o još uvijek relativno visokim brojkama, no kako ohrabruje činjenica da je broj hospitaliziranih osoba kontinuirano nizak uslijed različitih varijanti virusa.
“U posljednjih mjesec dana od 18 do 26 posto testiranih osoba je pozitivno, no mortalitet je nizak”, rekao je Lakić.
Napomenuo je i kako je u DNŽ primarno cijepljeno 71.3 posto stanovništva (jedna ili dvije doze, ovisno o cjepivu).
Na sjednici se usvojeno izvješće o tijeku požarne sezone, kao i o aktivnostima vezanim za zbrinjavanje raseljenih osoba iz Ukrajine.
Prema evidenciji Gradskog društva CK Dubrovnik, na jugu Hrvatske nalazi se oko 400 takvih osoba, no ta brojka fluktuira na dnevnoj razini, rečeno je na sjednici
Ovom prilikom najavljeno je obilježavanje Međunarodnog dana smanjenja rizika od katastrofa 13. listopada, a tom prilikom, među ostalim, bit će upriličena tribina “Jesu li nam katastrofe sudbina ili imamo izbor?” u organizaciji Sveučilišta u Dubrovniku, Dubrovačko-neretvanske županije i Službe CZ Dubrovnik.
U Morinju otkrivena spomen-ploča zatočenim hrvatskim civilima i braniteljima iz Domovinskog rata
Na mjestu nekadašnjeg logora Morinj u Crnoj Gori otkrivena je spomen-ploča zatočenim hrvatskim civilima i braniteljima Domovinskog rata.
Postavljanje spomen-ploče inicirali su Ministarstvo vanjskih poslova Crne Gore i Ministarstvo obrane Crne Gore, a današnjem događanju nazočili su i potpredsjednik Vlade Republike hrvatske i ministar branitelja Tomo Medved te ministar vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske Goran Grlić Radman.
Sjećamo se zločina počinjenih da bi se osramotilo ime i duh Crne Gore. Izražavamo žaljenje za sve patnje koje su proživjeli zatočeni. Da se nikada ne ponovi! – stoji na spomen-ploči, uz podatak da je tijekom velikosrpske agresije na Hrvatsku na tom mjestu od 3. listopada 1991. do 18. kolovoza 1992. bio logor, tzv. Centar Morinj, za zatočene hrvatske civile i branitelje.
Otkrivanju spomen ploče u ime Dubrovačko-neretvanske županije nazočio je zamjenik župana Joško Cebalo, u ime Grada Dubrovnika gradonačelnik Mato Franković, u ime Općine Konavle načelnik Božo Lasić, kao i predstavnici Udruge logoraša Dubrovačko-neretvanske županije.
Obraćajući se okupljenima, ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved zahvalio je svim bivšim zatočenicima logora Morinj koji su ustrajali u promicanju istine o stradanju i patnjama hrvatskih branitelja i civila, među kojima je bilo starijih osoba, žena i maloljetnika, istaknuvši pritom kako dio zatočenika nije doživio razmjenu jer su ubijeni tijekom zatočeništva ili su umrli od posljedica mučenja u logoru.
‘Danas smo ovdje zajedno i svjedočimo otkrivanju spomen-ploče, simboličnom, ali iznimno važnom činu priznanja zločina počinjenih nad hrvatskim narodom u ime velikosrpske ideologije koju su nažalost prihvatile i prosrpske snage u Crnoj Gori, kao i žaljenja zbog svih patnji koje su proživjeli zatočenici logora Morinj’, istaknuo je potpredsjednik Vlade Medved te izrazio zahvalnost crnogorskim ministrima obrane i vanjskih poslova na toj inicijativi i realizaciji.
Ministar vanjskih i europskih poslova Goran Grlić Radman naglasio je kako su odnos i suradnja hrvatskog i crnogorskog naroda zasnovani na čvrstim načelima uzajamnog uvažavanja i poštovanja.
‘Neka ovaj današnji čin bude svjedočanstvo koje se ne smije ponoviti, a ni zaboraviti, kao i zalog budućim generacijama koje iz ove ploče trebaju iščitati patnje, bol i žaljenje, ali i svijest o pravu na svoje ime, slobodu i život kako nikad nitko više ne bi morao sebi oduzeti život kao admiral Barović, ili zatočenik logora Morinj koji nije to nije učinio samo zato jer nije imao oružje’, poručio je Grlić Radman.
Prisutne su, u ime Vlade Crne Gore pozdravili potpredsjednik Vlade Raško Konjević te ministar vanjskih poslova Ranko Krivokapić.
Udruga za razvoj civilnog društva Bonsai organizira predavanje i radionicu “Simulacija rada EU parlamenta”
Udruga za razvoj civilnog društva Bonsai kao nositelj projekta “Centar za mlade Dubrovnik” organizira predavanje i radionicu “Simulacija rada EU parlamenta”. Ovo zanimljivo događanje će se organizirati u prostorijama Centra za mlade Dubrovnik na adresi Obala Pape Ivana Pavla II 44a, u petak 14.10.2022 od 10-14h.
Predavanje i radionicu će voditi politolog Ivan Matić, a glavni cilj predavanja je omogućiti polaznicima dekodiranje mora informacija skrivenih iza kodificirane europske terminologije koja se koristi u zakonodavnom procesu. Polaznici će se upoznati s osnovnom terminologijom, akterima i procedurama, a naročito s funkcioniranjem Europskog parlamenta što će posebno poslužiti kao uvod u radionički dio rada.
Nakon predavanja će slijediti interaktivna radionica. Ista je koncipirana kao vođena simulacija s pripremljenim scenarijem, tijekom koje voditelj radionice balansira između uloge predavača te predsjedavajuće osobe/facilitatora sastanka. Radionica će detaljno simulirati proces donošenja odluke u Europskom parlamentu od trenutka zaprimanja prijedloga od strane Komisije, preko pregovora unutar političkih grupacija i parlamentarnih odbora, usuglašavanja stavova s Vijećem, pa do plenarnog izglasavanja zakonodavnog akta. Koristeći stvarni zakonodavni primjer, polaznike će se provesti kroz formalni i neformalni dio procesa, upoznati s terminologijom i ključnim akterima procesa, predstaviti funkcioniranje odbora Europskog parlamenta te ih naučiti gdje i kako pratiti radne dokumente i finalne zakonodavne akte. Glavni cilj radionice je teoretska znanja nadograditi praktičnim, te na stvarnom primjeru naučiti polaznike čitati i retke i između njih.
Udruga Bonsai poziva sve zainteresirane da se prijave na ovaj događaj najkasnije do 13.10.2022 ispunjavanjem prijavnice koja je dostupna na sljedećoj poveznici:
https://forms.gle/awv97TPn3jERaCTK8
Projekt “Centar za mlade Dubrovnik” se provodi u partnerstvu s Gradom Dubrovnikom, udrugom Maro i Baro, udrugom UR Institut i Zajednicom tehničke kulture grada Dubrovnika, a financiran je od Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade.
