Utorak, 23 Lipanj 2026

Župski portal

Druga domaća utakmica donijela je prvu pobjedu Župe dubrovačke u novoj sezoni. Župski nogometaši su na Taranteli  danas popodne slavili protiv Gusara iz Komina s 3:2.

Prvo poluvrijeme je otišlo na stranu gostiju i to pogotkom Toma Medaka u 44. minuti. U nastavku serija od tri gola domaćina, prvo za izjednačenja u 48. minuti pogađa Kristijan Prkut, a do vodstva Župe dolazi nakon autogola u 62. minuti. Tomo Medak drugi put na utakmici postiže gol, ali ovaj put pogađa mrežu gola svoga vratara. Na 3:1 povećava osamnaestogodišnji Ante Azinović, a pred kraj utakmice poraz Gusara ublažava Nedo Vlahović.

Ostali rezultati kola; , Vela Luka: Hajduk 1932. – Maestral 0:2, Metković: ONK Metković – Jadran 1929. 2:1, Dubravka: Sokol – Slaven 0:1, Čilipi: Konavljanin – Croatia 6:0, Žrnovo: Žrnovo – Orebić 2:1.

U 3. kolu  Župa dubrovačka igra protiv Orebića u Potomju.

Kolika je razlika između 1. HRL - jug i trećeg ranga natjecanja kroz koji je župski rukometni klub lani prošao bez poraza, pokazala je već prva utakmica. U prvom nastupu u drugoligaškom društvu Ardiaei je poražen na Mljekari od Buzeta 23:26.

Nakon početnih 0:3 Ardiaei preokreće rezultat te u 13. minuti ima 8:4 - četiri gola prednosti. Međutim, serijom od četiri gola gosti u naredna dva minuta dolazi do izjednačenja, a na poluvremenu ponovo imaju dva gola prednosti.

U nastavku Ardiaei je ravnopravan protivnik do 13:13 u 38. minuti, ali od tada Buzet kontrolira rezultat s najvećom prednosti od pet golova do konačnih 23:26.

Najviše golova za župsku momčad je postigao  Petar Bazdan 7, Paolo Bašica i Leo Brnin po tri puta su pogodili mrežu Istrana, Teo Putica i Maroje Purin po dva, a Ado Čustović, Marino Knez, Hrvoje Hladilo, Ivan Jurić, Hrvoje Lončarica i Luka Butorac so postigli po jedan gol,Ardiaei

u drugom kolu 8. listopada Ardiaei je domaćin Zadru 1954.

Boćari Rijeke Mandaljene pobjednici su Kupa Dubrovačko-neretvanske županije za 2022. godinu. Oni su u četvrtfinalu bili bolji od Oboda, u polufinalu pobijedili Komolac Omblu, a u samom finalu nadigrali su Slavena.

Završnica Kupa Županije održala se u boćarskoj dvorani u Putnikoviću a nastupili su : Rijeka, Slaven, Torcida Osojnik, Komolac Ombla, Metković, Obod i Brijesta, dok osmog kluba u završnici nije bilo jer je Komolac odustao od daljnjeg natjecanja u ovoj sezoni, pa je Torcida Osojnik voljom ždrijeba ušla direktno u polufinale.

Slaven je osvojio 2. mjesto, u četvrtfinalu su pobijedili superligaša Metković, a u polufinalu Torcidu Osojnik. Do polufinala je stigla i Komolac Ombla, gdje je poražena od pobjednika Rijeke. Rijeka se kao pobjednik Kupa Dubrovačko-Neretvanske županije plasirala na završnicu Kupa Hrvatske koja će se održati 15.10.2022. u Vukovaru.

Na završnici Kupa za pobjednika Rijeku Mandaljenu nastupali su: Ivo Butrica, Luko Ledinić, Božo Mihaica, Luka Bevanda, Nikola Žeravica i Zdenko Mandić.


Rezultati završnice:

Četvrtfinala:

Komolac Ombla – Brijesta  13:5
Rijeka – Obod  7:4
Slaven – Metković  10:9
Torcida Osojnik  (bb)

Polufinala:

Komolac Ombla – Rijeka  2:13
Slaven – Torcida Osojnik  10:4

Finale:

Rijeka – Slaven  13:6

Drugo kolo 1. Županijske nogometne lige donosi drugu domaću utakmicu Župe dubrovačke. U 16:00 sati na Mljekari gostuje Gusar iz Komina koji je u novu sezonu ušao uvjerljivom pobjedom protiv Žrnova. Utakmica počinje u 16:00 sati

Rukometni klub Ardiaei svoj prvi povijesni nastup u 1.HRL jug (drugi stupanj natjecanja) ima pred domaćom publikom. U dvoranu na Mljekari stiže RK Buzet. Utakmica počinje u 18:00 sati.

U organizaciji Komisije za veteranski nogomet Izvršnog odbora Hrvatskog nogometnog saveza od petka do nedjelje u Metkoviću će biti održana 22. prvenstvo veterana Hrvatskog nogometnog saveza. Prijavljene su 24 momčadi, koje su svrstane u 8 skupina po 3, a dvije najbolje iz svake skupine nastavljaju natjecanje u osmini finala. Utakmice se igraju na terenima Nogometnog kluba Neretva i ONK Metković.

Na prvenstvu sudjeluju i veterani NK Župa dubrovačka koji su igrali u skupini “D” protiv  veterana “Mostanja” Karlovac i ekipe “Veterani Zaprešić”. u Prvoj utakmici su od Veterana Zaprešić izgubili 0:1, a u drugoj odigrali neriješeno protiv Karlovčana 1:1. Kako su u trećoj utakmici Mostanje i Zaprešić odigrali neriješeno 2:2 župski veterani nisu prošli u osminu finala.




Odjel za djecu i mlade Dubrovačkih knjižnica povodom Međunarodnog dana djeteta, 5. listopada 2022., s početkom u 17 sati organizira pričaonicu/radionicu na temu jeseni za djecu od 1.-4. razreda. Radionica će se u prizemlju Narodne knjižnice Grad (Od Puča 6).

Dubrovačke knjižnice mole zainteresirane da se prijave na e-mail Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite. ili na Messenger Odjela za djecu i mlade.

Na današnji dan prije 31 godinu u rano ujutro oko šest sati počele su padati neprijateljske granate na Župu dubrovačku. Bio je to početak otvorene srpsko-crnogorske agresije na širu okolicu Dubrovnika, na područje od Konavala do Stona. Neprijatelj je tog jutra po Župi pucao minobacačima, tenkovima i ostalim topništvom, a oko 11 sati topovnjača s oznakom 137 zapalila je šumu pored hidroelektrane u Platu.

Oko 14:40 sati u napad se uključuje i neprijateljsko zrakoplovstvo s četiri zrakoplova koji bacaju kasetne bombe po Brgatu i Srebrenom. Nešto kasnije oko 15:30 sati u ponovnom žestokom napadu topovima i zrakoplovima na Kupare pogiba prva civilna žrtva rata u Župi.

Od početka rata do ožujka 1996. godine, usred ratnih djelovanja smrtno je stradalo 27 Župljana.

Prema podacima komisije za procjenu ratne štete na stambenim objektima u Župi dubrovačkoj, počinjena je šteta u iznosu većem od 55 milijuna eura, uništeno je ili oštećeno ukupno 2163 stambena objekta.

Na sjednici Općinskog vijeća Općine Konavle donesena je Odluka o dodjeli javnih priznanja na svečanoj sjednici povodom Dana Općine Konavle 21. listopada 2022. godine.

Vijećnici su tako danas prihvatili da se Nagrada Općine Konavle dodijeli Stijepu Butijeru dipl.ing.arh. – za izniman doprinos u urbanističkom-arhitektonskom uređenju Konavala.

Također, ove godine bit će dodijeljene zahvalnice Općine Konavle i to kako slijedi: Udruga ratnih veterana 1. gardijske brigade „Tigrovi“, 163. brigada HV Dubrovnik, Udruga 156. brigade HV Vrgorac Makarska, Udruga Hrvatski Domobran „Dubrovnik“, Satnija Konavle, Udruga pripadnika Odreda naoružanih brodova Dubrovnik, Policijska udruga branitelja PU Dubrovnik ’91.,Udruga specijalne jedinice policije „Grof“, Udruga specijalne jedinice policije „Grom“, Jadranki Trojanović, Nikoli Kojanu, Franu Luetiću, Zoranu Čaglju, Matiani Staničić, Andiu Drobcu te Pavu Puliću.

U sklopu Poziva za provedbu aktivnosti Nacionalne ruralne mreže Centar za poduzetništvo Dubrovačko-neretvanske županije poziva vas na interaktivna predavanja na temu Poljoprivreda naše budućnosti – neka hrana bude lijek.

Ekološka proizvodnja u samom je vrhu prioriteta razvojnih strategija EU. Potražnja za proizvodima s eko markicom sve je veća, a svake godine sve se više poljoprivrednika odlučuje za prelazak na ekološki način proizvodnje. Prelazak na novu održivu poljoprivredu zahtjeva proces duboke transformacije i promjene – kako one institucionalne tako i promjene mišljenja i djelovanja svih dionika: od poljoprivrednika, poduzetnika do krajnjeg potrošača.

Nastavno na navedeno, Centar za poduzetništvo Dubrovačko-neretvanske županije u okviru Poziva za provedbu aktivnosti Nacionalne ruralne mreže, organizira radionicu “Poljoprivreda naše budućnosti – neka hrana bude lijek “ koja će se održati:

– 05.10.2022. u 10 sati – Konavle – OPG Pave Zvrko (Drvenik 9, Gruda)

– 06.10.2022. u 10 sati – Dubrovačko primorje – OPG Željko Laptalo (Gromača 56, Gromača)

– 07.10.2022. u 10 sati – Pelješac – OPG Antunović Miljenko (Kuna 37, Kuna Pelješka)

Predavanje će održati Ana Marušić Lisac, dipl. ing. hortikulture, vlasnica i direktorica Biotechnicon poduzetničkog centra d.o.o., Split i Zagreb. Teme radionice odnose se na regulativu ekološke poljoprivrede, prednosti ekološke poljoprivrede i proizvodnje, zahtjeve za proizvođače i proizvodnju, financiranje ekološke poljoprivrede i proizvodnje, kontrolu i certifikaciju ekološke poljoprivrede i proizvodnje, tržište – marketing, označavanje, nastup na tržištu te Zajedničku poljoprivrednu politiku EU – značaj, ciljevi, pravila, potpore.

Kao primjer dobre prakse ekološke poljoprivrede i kratkog lanca opskrbe i marketinga, predstavit će se Ekološki OPG Sjeme slobode – Marija Pendo te OPG Happy Citrus – Klaudia Krstičević, dok će RA Dunea predstaviti Europski zeleni plan.

Program radionice

Budući da je broj polaznika ograničen, molimo sve zainteresirane poduzetnike da se prijave putem:

– poveznice: https://forms.gle/Co9NVRupjUBEnd867

– maila: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

– ili telefona: 020/418-401.

Aktivnosti su sufinancirane sredstvima Europske unije, Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj – Europa ulaže u ruralna područja, a putem Mjere Tehnička pomoć – Podmjera 20.2. „Podrška za osnivanje i upravljanje Nacionalnom ruralnom mrežom“.

Ispred zborne crkve sv. Vlaha u Dubrovniku u srijedu, 28. rujna okupili su se vjernici potaknuti međunarodnom molitvenom inicijativom „Iskra Milosrđa“ na prigodnom molitvenom programu u 15 sati te su se tako pridružili štovateljima Božjeg milosrđa koji su istog dana i u isto vrijeme molili Krunicu Božjega milosrđa na javnim mjestima, trgovima i ulicama gradova svijeta.

Na poziv Koordinacije štovatelja Božjega milosrđa u inicijativu „Iskra Milosrđa“ uključilo se 39 gradova i mjesta u Hrvatskoj (34), Bosni i Hercegovini (4) te u Crnoj Gori (1).

Okupljeni vjernici molili su na nakane Svete Crkve i Svetog Oca, za svećenstvo i nova zvanja, za obraćenje grješnika i za umiruće, za zaštitu od zala i nevolja, za mir u Ukrajini i širom svijeta, za blagoslovljen 9. Nacionalni susret štovatelja Božjega milosrđa (22. listopada 2022.), što skoriju kanonizaciju bl. Alojzija Stepinca kao i u znak zahvalnosti za 10. obljetnicu djelovanja Koordinacije štovatelja Božjega milosrđa i 20. obljetnicu posvete svijeta Božjemu milosrđu, koju je učinio papa Ivan Pavao II. (17. kolovoza 2002.).

U Hrvatskoj su se u inicijativu uključili (popis prema nad/biskupijama): Dubrovačka biskupija (Dubrovnik), Đakovačko-osječka nadbiskupija (Beli Manastir, Bilje, Cerna, Donji Miholjac, Đakovački Selci, Jarmina, Kruševica – Slavonski Šamac, Mala Branjevina, Nuštar, Osijek, Ovčara, Rokovci – Andrijaševci, Slavonski Brod, Stari Jankovci, Vinkovci), Gospićko-senjska biskupija (Ogulin), Porečka i Pulska biskupija (Pula), Požeška biskupija (Markovac Našički, Velimirovac – Našice III), Riječka nadbiskupija (Podhum – Jelenje, Rijeka – Trsat), Sisačka biskupija (Kutina, Popovača), Splitsko-makarska nadbiskupija (Makarska, Solin, Split, Trogir, Tučepi), Šibenska biskupija (Šibenik), Zadarska nadbiskupija (Seline i Zadar) i Zagrebačka nadbiskupija (Zagreb).

U Bosni i Hercegovini uključili su se: Banjolučka biskupija (Prijedor) i Mostarsko-duvanjska biskupija (Čitluk/Brotnjo – Međugorje, Posušje, Široki Brijeg), a u Crnoj Gori Sutomore iz Kotorske biskupije.

  • marketingA1