Župski portal
Na Gornjem Brgatu završen Zimski boćarski turnir parova, pobjednici Maro Soko, Srećko i Mario Bajo
U boćarskoj dvorani na Gornjem Brgatu odigran je zimski turnir parova na kojem je nastupilo 44 para. Turnir su osvojili Maro Soko, Srećko Bajo i Mario Bajo, oni su u finalu bili bolji od Stijepa Violića, Rade Sašila i Luka Paskojević. Treće mjesto je na kraju pripalo Luku Kelezu i Peru Medu, a četvrti su bili Luka Bevanda, Antun Raić i Maro Dabo.
Turnir su organizirali i vodili članovi boćarskog kluba Brgat, a cijeli turnir je sudio Stijepo (Pepilo) Knego. Najbolji parovi iz završnog dana turnira nagrađeni su peharom, medaljama i novčanim nagradama. Nakon završetka finalne utakmice, upriličena je zajednička večera za sve sudionike.
Rezultati završnog dana:
polufinala:
Maro Soko, Mario Bajo – Pero Medo, Luko Kelez 13:1
Luka Bevanda, Antun Raić – Stijepo Violić, Rade Sašilo 7:8
finale:
Maro Soko, Mario Bajo – Stijepo Violić, Rade Sašilo 13:1
https://zupcica.com/index.php/figurin/zabava-i-nocni-zivot/itemlist/user/843-zupskiportal?start=5350#sigProId555f9d639b
U proteklom tjednu dvije prometne nesreće s ozljeđenim osobama, najveća novčana kazna izrečena na Korčuli
U proteklom tjednu na području Policijske uprave dubrovačko-neretvanske zabilježene su 2 prometne nesreće s ozljeđenim osobama u kojima je jedna osoba teže, a jedna lakše ozlijeđena. S materijalnom štetom zabilježeno je 6 prometnih nesreća.
Provodeći mjere kontrole prometa policijski službenici su protiv počinitelja prometnih prekršaja poduzeli 285 represivnih mjera od kojih izdvajamo mjere poduzete prema osobama, počiniteljima prekršaja koji su najčešći uzročnici težih prometnih nesreća tzv. „četiri ubojice u prometu“ te je tako 117 osoba sankcionirano zbog prekoračenja dopuštene brzine kretanja, 24 mjere su poduzete prema osobama koje nisu koristile sigurnosni pojas, a 15 osoba je prekršajno sankcionirano zbog vožnje u alkoholiziranom stanju. Zbog nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje sankcionirane su 4 osobe.
- Od ostalih prekršaja izdvajamo 19 mjera poduzetih zbog nepropisnog pretjecanja i 37 mjera poduzetih zbog nepropisnog zaustavljanja i parkiranja.
Najveća koncentracija alkohola zabilježena je u Stonu, vozač zadobio teške tjelesne ozljede
Najveća koncentracija alkohola od 2,22 g/kg izmjerena je 51-godišnjem državljaninu Njemačke koji je u subotu, 17. prosinca, oko 23,45 sati u mjestu Kučište, na ŽC 6125, mopedom sletio s kolnika i udario u stablo pri čemu je zadobio teške tjelesne ozljede.
Vozač je prevezen u splitsku bolnicu gdje je zadržan na daljem liječenju.
Najveća novčana kazna izrečena je na Korčuli
Najveća novčana kazna u iznosu od 28.850,00 kuna izrečena je 38-godišnjem vozaču osobnog vozila bez registarskih oznaka koji je zaustavljen u ranim jutarnjim satima 18. prosinca u mjestu Lumbarda prilikom redovne kontrole prometa.
Prometnom kontrolom je utvrđeno da vozač upravlja neregistriranim i neosiguranim vozilom i prije stjecanja prava na upravljanje kao i za vrijeme dok mu je na snazi zabrana upravljanja motornim vozilima B kategorije.
Vozač je uhićen, a vozilo oduzeto sukladno čl. 229. Zakona o sigurnosti prometa na cestama.
Vozač je odveden na Općinski sud u Dubrovniku - ispostava Korčula gdje je kažnjen spomenutom novčanom kaznom i jednogodišnjom zabranom upravljanja vozilima B kategorije.
"Božićni šušur" koncert Dječjeg vrtića Župa dubrovačka na "Adventu u Župi" (FOTOGALERIJA)
U sklopu programa Adventa u Župi večeras je na trgu ispred zgrade općine održan koncert Dječjeg vrtića Župa dubrovačka "Božićni šušur". Predškolci župskog vrtića sa svojim su odgojiteljicama pripremili prigodan program Božićnih pjesama koji je oduševio roditelje i ostalu brojnu publiku na večeras prepunom župskom adventskom trgu.
Pogledajte fotogaleriju s koncerta.
https://zupcica.com/index.php/figurin/zabava-i-nocni-zivot/itemlist/user/843-zupskiportal?start=5350#sigProIdca1ecf00bb
FOTO VIJEST; U župama Brgat i Postranje jučerašnje mise proslavili u kockicama
Jutro nakon osvojene brončane medalje Hrvatske nogometne reprezentacije na Svjetskom prvenstvu u Kataru župama Brgat i Postranje mise su proslavljene u kockicama.
Ovako smo zahvalili dragom Bogu za uspjeh vatrenih, poručio je don Nikola Berišić.





Župan Nikola Dobroslavić uputio čestitku povodom blagdana Hanuke
Povodom blagdana Hanuke župan Nikola Dobroslavić uputio je čestitku predsjednici Židovske općine u Dubrovniku Sabrini Horović. Tekst čestitke prenosimo u cijelosti.
Poštovana gospođo Horović,
U ime Dubrovačko-neretvanske županije i svoje osobno ime Vama i svim vjernicima židovske vjeroispovijesti upućujem iskrene čestitke povodom blagdana Hanuke.
Želim da ovaj veliki blagdan svjetlosti i posvećenja u vaše domove donese obilje mira, veselja i zajedništva.
Neka vas ovo blagdansko vrijeme ispuni vjerom i snagom.
Hag Hanuka Sameah!
S poštovanjem,
ŽUPAN
Nikola Dobroslavić
Humanitarnom priklijadom Župnog Caritasa sv. Ilara za obitelji u potrebi prikupljeno 5.254 kuna
Na Adventu u Župi jučer je održana Humanitarna priklijada Župnog Caritasa sv. Ilara kojom je za obitelji u potrebi prikupljeno 5.254 kuna.
- Želimo zahvaliti Caritasu naše biskupije na doniranom materijalu za izradu prikli, fast food-u Alfu i obitelji Mišić koji nam svake godine ustupke svoje friteze, adventski kućicama PORTUN, IGLOVE BORICE I ZOX BOX koji su nesebično i s puno ljubavi prihod od prodaje svojih prikli proslijedili potrebitima, a nama bili od pomoći cijelo vrijeme. Izgleda da je Mali Božić pohodio srca. Neka se rodi i u našim obiteljima i domovima! Blagoslovljen Božić svima! - poručuju iz Župnog Caritasa sv Ilara.


Kićenjem bora, priklijadom i radionicama završen program ovogodišnjeg Adventa u Mandaljeni (FOTO)
Kićenjem bora, priklijadom i radionicama u kojima su sudjelovali Društvo umjetnika Bruno Bilić, Dječji vrtić Župa dubrovačka, OŠ Župa dubrovačka i Centar za rehabilitaciju Josipovac, jučer je završen program ovogodišnjeg Adventa u Mandaljeni.
Organizatori Društvo umjetnika Bruna Bulića i Limena glazba Župe dubrovačke zahvaljuju pokroviteljima programa; Općini Župa dubrovačka, Turističkoj zajednici Općine Župa dubrovačka, tvrtkama Texo gradnja, Struja Dubrovnik i M-design te Peru Grbiću (Vretenu ) i Zdravku Kojakoviću, kao i sudionicima; Crkvenom zboru i tamburaškom orkestru Mandaljena, Malim crkvenim zborovima iz Mandaljene, Postranja i Mlina, KUD-u Marko Marojica, Mažuretkama Župe dubrovačke, OŠ Župa dubrovačka, Dječjem vrtiću Župa dubrovačka i Centru za rehabilitaciju Josipovac.
https://zupcica.com/index.php/figurin/zabava-i-nocni-zivot/itemlist/user/843-zupskiportal?start=5350#sigProIda0237df91f
Betlehemsko svjetlo mira predano biskupu na misi u Domu za starije osobe Dubrovnik
Betlehemsko svjetlo mira stiglo je tijekom noći na područje Dubrovačke biskupije i skauti Odreda sv. Benedikta predali su ga dubrovačkom biskupu mons. Roku Glasnoviću na četvrtu nedjelju došašća 18. prosinca na misnom slavlju u Domu za starije osobe Dubrovnik. Bio je ovo ujedno prvi biskupov posjet domu tijekom kojeg je s korisnicima i osobljem slavio misu i čestitao svima Božić i novu godinu.
Biskup je okupljenima pojasnio što je to Betlehemsko svjetlo i kojim putem je ono stiglo iz Svete Zemlje do Dubrovnika. Isus Krist je svjetlo koje želi prosvijetliti naš život, kazao je te istaknuo kako je važno da imamo želju, volju, odluku da ga primimo u svoj život.
Tumačeći nedjeljni evanđeoski ulomak koji donosi Isusovu genealogiju dubrovački biskup je progovorio o generacijama koje su nam prethodile naglasivši važnost vjere, nade i ljubavi koju smo primili kroz otajstvo dara vjere koja nam je predana i koju dugima predajemo, te po tome živimo. „Onda ima smisao ovaj život koji je lijep, ponekad i težak, ali je još i više u perspektivi vječnosti“, poučio je mons. Glasnović.
S biskupom je suslavio kapelan doma don Ivan Penava koji je na početku mise pozdravio biskupa, a nakon mise je biskup u njegovoj pratnji obišao i pozdravio i one korisnike koji nisu mogli sudjelovati na misi.
Ravnateljica doma Marina Sambrailo na kraju mise je također zahvalila biskupu na dolasku te kazala kako im je izuzetna čast što je Betlehemsko svjetlo mira u županiji prvo stiglo u njihov dom. Također je uime svih čestitala biskupu Božić i poželjela sve najbolje u novoj godini.
Betlehemsko svjetlo mira stiglo je na područje Dubrovačke biskupije iz Šibenika i dubrovački skauti ga dalje raznose po dubrovačkim crkvama.
Angelina Tadić
Advent u Mandaljeni; Predstavnici DVD-a Župa dubrovačka upalili četvrtu svijeću
Predstavnici DVD-a Župa dubrovačka sinoć su na spomen obilježju u Mandaljeni upalili posljednju svijeću ovogodišnjeg "Adventa u Mandaljeni". Program paljenja svijeće anđela koja donosi ljubav počeo je Službom riječi, a nastupili su Crkveni zbor i tamburaški orkestar župe Mandaljena.
https://zupcica.com/index.php/figurin/zabava-i-nocni-zivot/itemlist/user/843-zupskiportal?start=5350#sigProId1ed1b57a6a
Počela akcija “Podijelimo radost Božića”, pakete možete donijeti i sutra od od 9 do 13 sati
Djelatnici i volonteri Caritasa Dubrovačke biskupije već od devet sati dočekuju na Brsaljama u Dubrovniku sve one koji donose pakete s nekvarljivim proizvodima i higijenskim potrepštinama za stanovništvo smješteno nakon razornog potresa u kontejnersko naselje u Petrinji. Svi sudionici akcije „Podijelimo radost Božića“ ove godine tu radost uz darove žele uputiti onima koji mjesece i mjesece svoj život žive u posebnim uvjetima i tako im pokazati da su i dalje s njima u njihovoj nevolji, da im žele biti blizu.
„Vjera, nada i ljubav su kreposti koje sve pokrivaju“, kazao je u izjavi za medije dubrovački biskup mons. Roko Glasnović koji se također uključio u akciju poručivši kako smo solidarnošću i ljubavlju sa stanovništvom pogođenim posljedicama potresa uz želju da i oni proslave Božić u radosti i miru.
Akciji su se uz brojne građane priključile i institucije poput Grada i Županije, redovničke zajednice, udruge, župne skupine, i mnogi drugi.
Humanitarna akcija „Podijelimo radost Božića“ traje danas do 16 sati, a sutra, u nedjelju, 18. prosinca, od 9 do 13 sati. Uz biskupijski Caritas suorganizator akcije je dubrovačka podružnica Hrvatskog katoličkog liječničkog društva.
