Utorak, 23 Lipanj 2026

Župski portal

U hotelu Excelsior održan je tradicionalni božićni domjenak. Uzvanike su dočekali domaćini župan Dobroslavić, zamjenik Joško Cebalo te predsjednica Županijske skupštine Terezina Orlić.

Župan Nikola Dobroslavić obratio se okupljenima i poželio im čestit Božić i sretnu Novu godinu. Osvrnuo se kratko i na 2022. godinu rekavši kako su realizirani brojni važni projekti te najavio nove uspjehe u godini pred nama.

“Nakon dvije godine Covid-krize ponovno organiziramo ovaj tradicionalni domjenak. Dolazi nam Božić, on nam donosi poruke zajedništva, mira i dobrote. Ovo je prilika za osvrnuti se na godinu iza nas. Bila je to godina velikih ostvarenja i projekata. Otvorili smo Pelješki most, ne samo naš san, nego i san cijele Hrvatske. Ostvarili smo šest lučkih projekata u ovoj godini, pred nama su još četiri velika. Dovršili smo i otvorili Dnevnu bolnicu u Metkoviću, uredili prostore i opremu za dnevnu bolnicu u Dubrovniku, pustili smo u rad sustav navodnjavanja doline Neretve. U tijeku su i dva vrlo važna projekta za budućnost ove županije a to je Centar za gospodarenje otpadom i Centar kompetentnosti u ugostiteljstvu i turizmu’, istaknuo je u svom obraćanju župan Dobroslavić.

Današnjem domjenku nazočili su brojni visoki uzvanici iz društvenog i javnog života naše županije

Nakon Dječjeg vrtića svoju su priredbu na Adventu u Župi imali i učenici Osnovne škole Župa dubrovačka. S niz recitacija, pjesama školskog zbora, plesnom točkom i igrokazom o župskom običaju unošenja i kićenja badnjaka, župsku su osnovnoškolci zabavili okupljene na Adventskom trgu ispred zgrade Općine.

Dio atmosfere s večerašnje priredbe donosimo u fotogaleriji.

Pročelnica Upravnog odjela za poslove Župana i Županijske skupštine Žaklina Marević i pročelnica UO za zdravstvo, obitelj i branitelje Đurđica Popović tradicionalno su, ususret božićnim i novogodišnjim blagdanima, obišli Centar za rehabilitaciju Josipovac.

Tom prilikom, uručeni su prigodni pokloni za korisnike, kao i donacije koje je Dubrovačko-neretvanska županija i ove godine uplatila Centru Josipovac.

Nakon zaprimljene dojave građanina, jučer tijekom jutarnjih sati, u moru na predjelu Donji škoji na otoku Lastovo, pronađeno je tijelo mrtve muške osobe.

Policijski službenici Postaje pomorske policije Dubrovnik izišli su na mjesto pronalaska i iz mora izvukli tijelo stradalog.

Obavljenim očevidom je utvrđeno da se radi o nestalom 47-godišnjem Damiru Iliću čiji je nestanak Policijskoj upravi dubrovačko-neretvanskoj obitelj prijavila 11. prosinca 2022. g.

Po nalogu Županijskog suda u Dubrovniku mrtvo tijelo je prevezeno na Odjel patologije dubrovačke bolnice gdje će se provesti obdukcija kojom će se utvrditi točan uzrok smrti.

Općinski načelnik Silvio Nardelli danas je u konferencijskoj dvorani zgrade Općine Župa dubrovačka primio ovogodišnje stipendiste koji su tom prigodom pristupili svečanom potpisivanju ugovora o stipendiranju. Prema zaprimljenim prijavama  učenika i studenata s područja Općine Župa dubrovačka za školsku, odnosno akademsku godinu 2022./2023. odobreno je  65 stipendija u tri raspisana natječaja.

Stipendija za učenika iznosi 400,00 kuna/ 53,093 eura mjesečno, za studenta koji se školuje u Dubrovniku 600,00 kuna/ 79,639 eura, a za one koji studiraju izvan Dubrovnika stipendija iznosi 800,00 kuna/106,185 eura .
Ove godine, kao i prethodnih u stipendiranje učenika i studenata  s područja Općine Župa dubrovačka uključile su se Zaklada Antuna Miloslavića  i OTP banka, koje su  donirala značajna  sredstva za stipendije.

Svečanom potpisivanju ugovora, uz općinskog načelnika  nazočio je i predsjednik Zaklade gosp. Nikša Matuško , koji je stipendiste upoznao s radom Zaklade . Ovom prigodom čestitao je  stipendistima i zaželio im uspjeh u daljnjem obrazovanju. Također je izrazio zadovoljstvo uspješnom realizacijom projekta, te nadu u nastavak suradnje i u narednim godinama.
Za stipendiste koji, zbog opravdanog izostanka, danas  nisu nazočili potpisivanju Ugovora, bit će organiziran drugi termin i to u srijedu  28. prosinca  u maloj vijećnici na drugome katu s početkom u 10:00 sati.

DVD Župa dubrovačka poziva svoje članove na redovnu skupštinu društva koja će se održati 29. prosinca u domu mladeži Buići s početkom u 18 sati. Nakon skupštine održat će se prigodni domjenak.

Završio je i drugi dan Svjetskog judo Mastersa u Jeruzalemu tijekom kojeg su se natjecale četiri kategorije među kojima i ona u kojoj nastupa Iva Oberan.

U kategoriji -63kg  Iva Oberan je u prvom kolu savladala je predstavnicu Srbije Obradović, dok je u drugom kolu od nje bila bolja predstavnica Izraela Gili Sharir.

Članovi Čitateljskog kluba, učenici šestih razreda OŠ Župa dubrovačka  posjetili su u 19. i 20. prosinca grupe predškolaca u Dječjem vrtiću  Župa dubrovačka  te su im čitali  priču Najljepše božićno drvce. 

Nakon pročitane priče učenici su kroz pitanja porazgovarali s predškolcima o priči te su zajednički bojali bojanku  božićnog drvca. 

Župski školski učenici  prenijeli su poruku  o važnosti čitanja, ali i  ekološku poruku o važnosti čuvanja prirode.

Tijekom druženja s predškolcima učenici su se prisjetili  nezaboravnih dana vrtića, pozdravili svoje nekadašnje tete i  odgovarali  na pitanja predškolaca o školi koja ih ubrzo čeka!

Osmijeh velikih šestaša i malih predškolaca dovoljan je poklon svima ovog najljepšeg mjeseca u godini.

Zadar je još jedan put bio domaćin smotre mažoretkinja na kojoj su nastupile i Mažoretke Župe dubrovačke. Jučer se vesela i rasplesana povorka od 250-injak djevojčica i djevojaka uputila od Kampo Kaštela preko Kalelarge do Adventa na Trgu Petra Zoranića. Na Adventu su zabavljale prisutnu publiku s nizom različitih koreografija, od sola, dua, do različitih formacija. Manifestacija je okupila mlade mažoretkinje iz različitih dijelova lijepe naše, od Župe dubrovačke do Trilja Jastrebarskog, Livna, Ljubuškog, Neuma i Vodica te otoka Vira, Pašmana, Ugljana, Tkona i Ciste.

U okviru programa skrbi o umirovljeničkoj populaciji, Dubrovačko-neretvanska županija, Upravni odjel za zdravstvo, obitelj i branitelje, iz županijskih proračunskih sredstava za 2022. godinu, isplaćuje umirovljenički dodatak.

Sukladno podatcima Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje božićnice u iznosu od 800 kuna će dobiti umirovljenici s iznosom mirovine do 1.500 kuna, a božićnicu od 600 kuna umirovljenici s mirovinom do 1.800, kuna.

Ukupno 2647 umirovljenika s područja naše županije primit će Županijski umirovljenički dodatak izravno putem Hrvatske pošte ili kroz proračun Grada ili Općine.

Putem Hrvatske pošte, županijski umirovljenički dodatak dostavit će se na kućne adrese umirovljenicima na području gradova Korčula, Metković, Ploče i Opuzen te općina Konavle, Ston, Janjina, Orebić, Trpanj, Lumbarda, Lastovo, Smokvica, Blato, Vela Luka, Kula Norinska, Slivno, Pojezerje i Zažablje.

Umirovljenicima s područja Grada Dubrovnika ovaj dodatak se isplaćuje iz Gradskih proračunskih sredstava, a umirovljenicima iz općina: Dubrovačko Primorje, Župa dubrovačka i Mljet, umirovljenički dodatak, izravno, isplaćuju njihove Općine, tijekom godine, koje tako provode, u suradnji s Dubrovačko-neretvanskom županijom, Županijski umirovljenički standard.

Dubrovačko-neretvanska županija provodi Program izrade i provedbe izjednačavanja umirovljeničkog standarda od 2010. godine, a kroz koji je, ove godine, osigurano dva milijuna kuna.