Utorak, 23 Lipanj 2026

Župski portal

Zbog činjenice kako još uvijek traje proces dostavljanja podataka o đačkim pokazima, Libertas Dubrovnik produljuje rok u kojem će Svi đaci, na Svim linijama moći, besplatno, koristiti usluge prijevoza.

Od utorka, 13.09.2022. godine Svi učenici koji koriste usluge Libertasa, moraju imati valjane abonamente.

Djelatnice Libertasa do sada su obradile podatke i izradile, odnosno produžile gotovo osam tisuća učeničkih abomanmenata.

Krajem kolovoza na društvenim mrežama je objavljena snimka vožnje vozača koji je osobnim vozilom dubrovačkih registarskih oznaka pretjecao kolonu vozila vozeći pri tom zaustavnim trakom Pelješkog mosta.

Policija je utvrdila da je vozilom upravljao 19-godišnjak, protiv kojeg je podnesen Obvezni prekršajni nalog zbog počinjenog prometnog prekršaja nepropisnog pretjecanja i pretjecanja trakom za zaustavljanje u nuždi.
Predviđena novčana kazna za spomenute prekršaje je 2.700,00 kuna.

Dodajmo ovome da se radi o vozaču koji je višestruki ponavljač prometnih prekršaja i koji je zbog toga od strane policije do sada sankcioniran više puta.

Zavod za javno zdravstvo Dubrovačko-neretvanske županije, prema Programu utvrđivanja kakvoće mora na morskim plažama za 2022. godinu, obavio je osmo redovno ispitivanje mora na 121 plaži. Uzorci mora na 119 plaža odgovarali su uvjetima Uredbe o kakvoći mora za kupanje.

Na plaži Duboka u Općini Slivno, 23. kolovoza 2022. utvrđeno je kratkotrajno onečišćenje. Uzorkovani su dodatni uzorci mora 24., 25. i 31. kolovoza 2022. te rezultati ispitivanja udovoljavaju uvjetima Uredbe.

Na plaži Ispod zidina na otoku Korčuli, 31. kolovoza 2022. utvrđeno je iznenadno onečišćenje mora zbog puknuća podmorskog ispusta sustava javne odvodnje Grada Korčule. S obzirom na to da izvor onečišćenja s početka kolovoza nije u potpunosti uklonjen/saniran, inspekcija zaštite okoliša je naredila postavljanje službene oznake zabrane kupanja na plaži Ispod zidina.

Detaljni podaci dostupni su na web stranicama Ministarstva zaštite okoliša i energetike i Zavoda za javno zdravstvo Dubrovačko-neretvanske županije http://baltazar.izor.hr/plazepub/kakvoca ili http://www.zzjzdnz.hr/

Na svetkovinu Rođenja Blažene Djevice Marije – Malu Gospu u četvrtak, 8. rujna dubrovački biskup mons. Roko Glasnović predslavio je svečano večernje euharistijsko slavlje u Biskupijskom svetištu Gospe od Milosrđa u Gospinom polju, kojeg vode kapucini. Večer uoči svetkovine upravitelj svetišta fra Miljenko Vrabec otvorio je godinu obilježavanja 110. obljetnice dolaska kapucina u ovo svetište i Dubrovnik.

Govoreći o Marijinom rođendanu, danu njezinog rođenja, biskup Glasnović je potaknuo okupljene vjernike na promišljanje o tome što su sve donijeli Mariji i Isusu kao dar za ovaj rođendan. Kazao je kako smo donijeli ono što je u nama te dodao tome kratak prikaz pojava koje oslikavaju današnji svijet, a koje također donosimo.

„U naumu Božjeg plana stoji žena po kojoj se dodiruje ljudsko i božansko“, kazao je propovjednik dodajući kako smo ovdje da mi, ljudski, postajemo više božanski ako to želimo i ako se oko toga više trudimo. To je Božji dar i to primamo na Marijin rođendan po euharistiji, drugim sakramentima i darovima Duha Svetoga, nastavio je biskup te potaknuo vjernike na obnovu vjere i učvršćivanje temelja, a temelj je Isus Krist.

Na početku mise provincijal Hrvatske kapucinske provincije fra Juro Šimić pozdravio je sve okupljene hodočasnike posebice dubrovačkog biskupa Glasnovića koji je prvi put službeno u svetištu kako bi predvodio misu na Malu Gospu. Upravitelj svetišta Vrabec na kraju je zahvalio Bogu i svima koji su na bilo koji način tijekom devetnice kao i na sam blagdan sudjelovali i pomagali da se sve odvija u najboljem redu.

Na samu svetkovinu u svetištu je tijekom dana slavljeno više misa, počevši od mise u 4 sata ujutro, na koje su hodočastile župne zajednice iz Dubrovnika i okolice.

Proslavi Male Gospe prethodila je uvijek dobro posjećena devetodnevna duhovna priprava koju je predvodio fra Zlatko Vlahek iz samostana Sv. Duha u Zagrebu. Nakon mise u srijedu, 31. kolovoza, predstavljen je projekt izgradnje kapelice zavjetnih darova uz svetište. U četvrtak, 1. rujna Tomislav Krušlin predstavio je svoju knjigu „Svetišta hrvatskog naroda“, u subotu, 3. rujna upriličeno je euharistijsko klanjanje i molitva za duhovna zvanja. U nedjelja, 4. rujna, sudjelovalo se u akciji „Caritasove bilježnice“ uz početak školske godine, a u srijedu, 7. rujna, uz euharistijsko klanjanje upravitelj svetišta Vrabec je otvorio godinu obilježavanja 110. obljetnice dolaska kapucina u Svetište i grad Dubrovnik tijekom koje će biti organiziran niz događanja i koja će svečano završiti proslavom svetkovine Male Gospe sljedeće 2023. godine.

Vjernici hodočasnici su imali prigodu obaviti svoje privatne zavjete u svetištu, a veći broj svećenika bio je na raspolaganju za sakrament ispovijedi.

Najbolji način za zaključiti uspješnu turističku sezonu i obilježiti početak školske godine je ljetni karnevo. Stoga Ljetni Župski karnevo u subotu 10. rujna. nudi zabavu za male i velike.

Program za djecu počinje u 17 sati u Striježicama. Uz već pomalo tradicionalno oslikavanje lica, pravljenje frizura i ples djeci Župski karnevo nudi i nešto novo. Mažoretke Župe dubrovačke će predstaviti svoj rad i učiti zainteresirane tehnicirati štapom i pomponima. Moguć je i predupis.

Članovi Udruge Bruno Bulić održat će radionicu pletenja narukvica.

Bit će i sitnih iznenađenja.

Od 18:30 počinje okupljanje maškara koji će sudjelovati u povorci.

- U povorci očekujemo i djecu koja će doći s roditeljima, ali i s učiteljicama. Neće biti puno dječjih grupa obzirom na to da je školska godina tek započela i teško je u tako kratkom roku roditeljima i učiteljicama pripremiti kostime, ali neki imaju stare kostime pa će ih iskoristiti.

Dolaze nam gosti iz Trogira – Trogirska karnevalska udruga Rašpin Jute, Biograda na Moru – Karnevalska udruga Tome Krnjeval i Zadra – KUD Sveti Donat. Iz Sračineca, kod Varaždina, gdje su župski maškari bili super ugošćeni 2019., dolazi Predsjednik udruge Črna Sraka, a nadamo se posjetu cijele grupe na zimskom karnevalu.

Naravno, tu si i naši dragi susjedi iz Cavtata i Dubrovnika koji su više domaći nego gosti. Iako naš karnevo nije veliki i nikako da vrati stari sjaj, raduje nas što imamo, obzirom na veličinu Župe, relativno puno domaćih maškara, prema najavama, očekujemo da će ih biti dosta.

Zabava je planirana u Srebrenom na šetnici. Zabavljat će nas Antun i Nevia ispred Cluba 23, a bit će veselo duž cijele šetnice. Vrhunac večeri je boks meč naših boraca – Romea Oluje i Odina Strašnog. Planirano je da meč bude oko 22 sata na moru.

Unaprijed zahvaljujemo svim partnerima i volonterima bez kojih ništa ne bismo mogli odraditi. Vidimo se u subotu u Srebrenome. Znate naš moto: Dođite svakako i svakakvi! - poručila je predsjednica karnevala Luce Čučić.

U suradnji s Kinematografima Dubrovnik, Dubrovačke knjižnice ove godine sudjeluju u obilježavanju Međunarodnog dana pismenosti (8. rujna) koji je pokrenuo UNESCO 1966. godine s ciljem promoviranja učenja i pismenosti, ali i osvješćivanja problema nepismenosti koji još uvijek pogađa veliki dio svjetskog stanovništva. U svom dokumentu UNESCO, naglašavajući nužnost pismenosti za pojedinca i društvo u digitalnom okruženju, naziva ih pismenostima opstanka, preživljavanja, sugerirajući time da je razvoj društva i pojedinca nemoguć bez posjedovanja vještina bitnih šest vrsta pismenosti: Osnovna pismenost, Računalna pismenost, Medijska pismenost, Obrazovanje na daljinu i e-učenje, Kulturalna pismenost, Informacijska pismenost.

S ciljem povezivanja čitalačke i medijske pismenosti, odnosno čitanja knjige i korištenja novih medija, Dubrovačke knjižnice, u suradnji s Kinematografima Dubrovnik pozivaju učenike viših razreda osnovnih te učenike srednjih škola da svoju omiljenu knjigu predstave u obliku video najave (book trailer).

Video radovi mogu trajati najviše dvije minute. Rad se može prijaviti kao samostalni rad jednog učenika ili grupe učenika koji predstavljaju razred.

Radovi se prijavljuju elektroničkim putem na adresu: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

U prijavi je potrebno navesti:
-          Ime i prezime učenika
-          Razred i školu koju učenik pohađa
-         Ime i prezime nastavnika, mentora
-          Naslov i autora knjige koju predstavlja
-          Poveznica na videorad objavljen na društvenim mrežama (YouTube)
-          Lozinku za pregled rada

Prijave se podnose do 30. listopada 2022. Tijekom druge polovice održavanja manifestacije Mjesec hrvatske knjige u studenom, pristigli radovi bit će objavljeni na Facebook stranici Dubrovačkih knjižnica do 15. studenoga 2022., te će se potom izabrati najbolji radovi.

Učenika/icu čiji rad bude proglašen najboljim, očekuju nagrade knjiga i ulaznica za kino projekciju po vlastitom izboru u Kinematografima Dubrovnik. Razredno odjeljenje kojemu učenik/ica pripada također će biti nagrađeno projekcijom filma po izboru učenika i nastavnika.

Jedinstveni upravni odjel Općine Župa dubrovačka objavio je Javni poziv za podnošenje zahtjeva za raspored sredstava za potporu obiteljima za kupnju školskog pribora i opreme za školarce djeci koja su redovno upisana u školsku godinu 2022./2023. Općina Župa dubrovačka isplatit će potporu za svako dijete koje se redovno školuje obiteljima s područja Općine Župa dubrovačka  čiji iznos ukupnih mjesečnih primanja ne prelazi 2.000,00 kuna po članu obitelji.

Potpora obiteljima iznosi 300,00 kuna po djetetu za osnovno obrazovanje od 1. do 4. razreda, 400,00 kuna po djetetu za osnovno obrazovanje od 5. do 8. razreda, te 1.100,00 kuna po djetetu za srednjoškolsko obrazovanje.

Zahtjevi za ostvarivanje prava, mogu se preuzeti na službenim stranicama Općine ,a isti se  podnose  na protokolu Općine Župa dubrovačka, Vukovarska 48, od 08. do 22. rujna isključivo  u vremenu od 09:00 do 12:00 sati.

8. rujna

Ljetno kino Jadran

20.30 JA SAM ZLATAN

Biografski, drama, sportski; 100 min, Švedska/2021

Režija:Jens Sjögren ; Ul:Granit Rushiti, Čedomir Glisović, Merima Dizdarević

Ljetno kino Slavica

20.30 CIKLUS ŠPANJOLSKOG FILMA

PRIČA JEDNOG KINEZA

Drama, komedija; 93 min/ Argentina

Režija: Sebastián Borensztein

Ul: Ricardo Darín, Muriel Santa Ana, Ignacio Huang

9.rujna

Ljetno kino Jadran

20.30 VATRENO SRCE

Animirani; 92 min; FR / 2022. ; Režija:Theodore Ty, Laurent Zeitoun 

Ul: Zrinka Cvitešić, Živko Anočić, Saša Buneta, Lana Blaće, Toma Medvešek, Tin Rožman

Ljetno kino Slavica

20.30 CIKLUS ŠPANJOLSKOG FILMA

I KIŠA, TAKOĐER

Drama; 103 min; ESP 2011; Režija: Icíar Bollaín

Ul:Gael García Bernal, Luis Tosar, Karra Elejalde

10.rujna

Ljetno kino Jadran

20.30 JA SAM ZLATAN

Biografski, drama, sportski; 100 min, Švedska/2021

Režija:Jens Sjögren ; Ul / Stars:Granit Rushiti, Čedomir Glisović, Merima Dizdarević

Ljetno kino Slavica

21.00 Splicka scena : "Nit' ora nit' kopa"/ stand up predstava

11. rujna

Ljetno kino Jadran

20.30 LJETO KADA SAM NAUČILA LETJETI

Obiteljski, komedija; 89min; SRB,HR,BG,SL / 2022

Režija: Radivoje Andrić

Ul:Klara Hrvanović, Olga Odanović, Snježana Sinovčić Šiškov, Ema Kereta Rogić, Marijana Mićić, Žarko Laušević, Luka Bajto, Benjamín Lacko, Frano Lasić

Ljetno kino Slavica

NEMA PROJEKCIJE

12. rujna

Ljetno kino Jadran

20.30 TRI TISUĆE GODINA ČEŽNJE

Drama, fantazija, romantični; 108 min, USA/2022

Režija: George Miller; Ul: Tilda Swinton, Idris Elba

Ljetno kino Slavica

20.30 KINOTEKA POD ZVIJEZDAMA

MEMENTO

Triler; 113 min / USA/2000; Režija: Christopher Nolan

Ul: Guy Pearce, Carrie-Anne Moss, Joe Pantoliano

 13. rujna

Ljetno kino Jadran

20.30 JA SAM ZLATAN

Biografski, drama, sportski; 100 min, Švedska/2021

Režija:Jens Sjögren ; Ul:Granit Rushiti, Čedomir Glisović, Merima Dizdarević

Ljetno kino Slavica

20.30 NJEŽNO

Drama; 92 min, Mađarska/ 2021; Režija: Laszlo Czuja i Ana Nemesz

Ul: Eszter Csonka, György Turós, Csaba Krisztik

14.rujna

Ljetno kino Jadran

20.30 JA SAM ZLATAN

Biografski, drama, sportski; 100 min, Švedska/2021

Režija:Jens Sjögren ; Ul:Granit Rushiti, Čedomir Glisović, Merima Dizdarević

Ljetno kino Slavica

20.30 GORBAČOV. RAJ

Dokumentarni;100 min; Latvija, Češka / 2020.

Režija: Vitalij Manski

Zbog sanacije puknuća na vodoopskrbnoj mreži 8. rujna  u periodu od 8.30 do 12.30 sati bez vode će u Župi dubrovačkoj biti ulice Na rijeci i Žitkovići - poručuju iz Vodovod Dubrovnik.

U Ostiji, nedaleko od Rima, u nedjelju 4. rujna ispisana je još jedna zlatna stranica dubrovačkoga vaterpola. Momčad Dubrovačkih veterana osvojila je prvenstvo Europe, a u ekipi su igrala i dva župska igrača  Boško Perić i Božo Koprivica.

Iako su četiri puta bili svjetski prvaci u 25 godina koliko organizirano djeluju nikada nisu postali europski prvaci. Ali nakon četiri srebra i jedne bronce napokon su se popeli na najveće europsko postolje.

O prvenstvu, doživljajima i velikom uspjehu Dubrovačkih veterana za naš portal piše Boško Perić;

- Za ovo europsko prvenstvo spremali smo se od prosinca prošle godine tj. 8 mjeseci, 2 do 3 puta tjedno na gruškom bazenu. Nije nas bilo puno, korona pauza je učinila svoje, tako da smo odigrali svega nekoliko utakmica s mlađim kategorijama Juga. Dio igrača nastupio je i u Divljoj ligi, što ih je dodatno pripremilo za Europsko prvenstvo.

Natjecanje je održano u mjestu Ostia 30-tak kilometara od Rima. Radi se o čisto turističkom gradiću, s velikim plažama i dosta hotela, sasvim pristojno izgleda, osim što je čistoća prilično upitna. Hotel Bellavista na nivou naših 2-3 zvjezdice, ali je lokacija bila odlična, 10-tak minuta pješke do bazena.

Organizacija prvenstava je na kraju ispala dosta dobra, s manjim problemima. Suđenje je bilo iznenađujuće dobro, bilo je dosta međunarodnih sudaca, npr. polufinale nam je sudio Alessandro Severo koji je sudio i na zadnjim Olimpijskim igrama.



Na put smo krenuli u subotu popodne, letom Dubrovnik- Rim. Otputovalo nas je svega 11 igrača i 2 voditelja, Željko Margaretić nam se naknadno priključio. U nedjelju smo odradili službeni trening, preuzeli akreditacije te sam prisustvovao obaveznom tehničkom sastanku na kojemu se pojašnjavaju detalji oko održavanja samog natjecanja.

Igralo se na 3 bazena, zatvorenom i 2 otvorena, svi su bili zauzeti od jutra do mraka. Trebalo je u 7 dana odigrati 155 utakmica u 9 kategorija. U našoj kategoriji +50 bilo je daleko najviše prijavljenih momčadi, njih 14.

U ponedjeljak je krenula serija pobjeda i nije se zaustavila do finala. U grupi smo pobijedili finski Helsinki 13-3, zatim talijanski Torino 11-5 i na kraju češki Old boys Prag s 12-5. Grupnu fazu smo odigrali vrlo solidno, svi igrači su dobili minutažu i dobro je iskoristili.


U četvrtfinalu smo odigrali vrlo dobru utakmicu te dobili mađarski BVSC-Zuglo s 8-3. To je bila generalna proba za jednu od najboljih utakmica koju su Dubrovački veterani ikad odigrali, pobjedu nad odličnim FTC-om od 9-3. Mislim da ovu odličnu momčad veterana Ferencvarosa, koju u potpunosti financira matični klub, nikad nitko nije tako nadigrao.

Nakon slobodne subote u nedjelju u 17.30 je odigrano finale s našim najboljim sportskim prijateljima, njemačkom ekipom Spandau iz Berlina. Naše prijateljstvo traje već godinama, na svakom prvenstvu imamo i po jednu zajedničku večeru. Spandau je izvanredna ekipa, igraju uglavnom bivši njemački reprezentativci iz njihove trofejne generacije kao što su Tchigir (vjerojatno najbolji njemački vratar svih vremena), De la Pena, Bukowski, Klingenberg, Sterzik, danac Noerbaek itd.

Utakmica je krenula loše po nas, gubili smo 0-3 i 2-4, izgledalo je da ćemo po peti put uzeti srebro na Europskim prvenstvima. Međutim, timskom igrom, upornošću i individualnim rješenjima, uspjeli smo utakmicu dovesti do egala i osigurati da se ona riješi izvođenjem peteraca.

Ne volim izraz rulet peteraca, lutrija i slično, mislim da, uz kvalitetu igrača,  tu veliku ulogu odigra psihička spremnost. Ukratko mi smo pogodili 4od 5 udaraca dok je Maro Balić skinuo dvije lopte, zadnji peterac nije ni trebalo izvoditi, te je moglo početi slavlje.


Većinu tereta ovog prvenstava iznijelo je 7-8 udarnih igrača Bošković, Marinković, Mage, Šušić, Lujo, Margaretić i Klaić, dosta je odigrao i Bijač na beku, dok smo Antun Paskojević i ja kao dva najstarija dobili zadovoljavajuću minutažu i pomogli da se udarni igrači malo odmore a da rezultat ne pati.

Veliki doprinos, posebno u ključnim utakmicama, dao je vratar Maro Balić, kojega je vrlo uspješno mijenjao Božo Koprivica.

Utakmice je s klupe odlično vodio Goran Turajlić uz pomoć Ante Režića, koji je bio zadužen i za praćenje i analiziranje sljedećih protivnika.

Nakon ovog natjecanja činjenica je da su Dubrovački veterani aktualni svjetski i europski prvaci te da je, nakon osvojena 4 svjetska prvenstva, konačno došlo vrijeme i za europski naslov. A stvarno smo ga dugo čekali i adekvatno proslavili.



U Dubrovnik smo se vratili u ponedjeljak ujutro.

Sljedeće veliko natjecanje je Svjetsko prvenstvo u Japanu kolovozu 2023. Daleko, skupo u najgore vrijeme, ne znam hoće li Dubrovački Veterani moći tamo nastupiti. Osobno, mislim da neću, uostalom krug se zatvorio, samo je europsko zlato još falilo.

  • marketingA1-2