Ispiši ovu stranicu
Veliki jubilej župskog turizma - Na današnji dan prije 50 godina otvoren Hotel Astarea

Veliki jubilej župskog turizma - Na današnji dan prije 50 godina otvoren Hotel Astarea

U godini u kojoj župski turizam obilježeva 100 godina, danas se spominjemo još jednog velikog jubileja, 50 godina od izgradnje Hotela Astarea. Hotel u kojemu su svoj radni vijek provele mnoge generacije župskih turističkih djelatnika je otvoren 1. srpnja 1970. godine. Tog događaja se prisjećamo zahvaljujući staroj fotografiji s otvorenja koju nam je ustupio Jakov Handabaka, a pomoću članova Facebook grupe  Župa nekad na njoj prepoznajemo Paska Marojicu, Vlaha Gogu, Đura Draskovića, Pava Bakarića, novinara Balda Ćupića, te u župskim nošnjama  Lelu Fjorović i Anu Knego.

Ovaj župski pedesetogodišnjak djelo je arhitekta Bogoljuba Kurpjela rođenog u Sinju koji je svoju visokoškolsku izobrazbu stekao na Arhitektonskom fakultetu u Sarajevu. Kurpjel je za arhitektonsko riješenje hotela Astarea dobio niz nagrada svoje struke.  

Astarea je danas najstariji župski hotel koji je u trenutno funkciji. Doživjela je nekoliko preuređenja, trenutno ima 308 soba, 217 u glavnoj hotelskoj zgradi te 90 u depandansi, sve sobe imaju balkon i poglede na more. Kroz 50 godina hotel  je oplemenjen brojnim sadržajima, pa je tako pri jednom od  poslijednjih preuređenja 2013. godine dobio i vanjske bazena na prostoru iznad nekadašnjeg kultnog restorana Studenac (danas Oleander).

Nažalost zbog krize izazvane pandemijom koronavurusa Astarea je svoj jubilarni 50. rođendan dočekala zatvorena, bez turista.